Ağlamanın Faydalarını Biliyor Musunuz?

ağlamanın faydası

Ağlamanın aslında hiç bilmediğiniz faydaları var. Bugüne kadar pek çok kez duymuşsunuzdur ‘ağla açılırsın‘ diye veya ‘ağla rahatlarsın‘ diye. Bu en yaygın olarak bilinen faydası. Yani açılmak, rahatlamak. Ağlamak psikolojik olarak rahatlatır peki ya başka ne gibi faydaları var ağlamanın?

Ağlamak sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da rahatlatır ve acıyı azaltır. Yoğun şekilde ağrı çekiyorsanız veya bir yerinizi masaya falan vurduysanız, ağladığınızda fiziksel acının da azaldığını fark edebilirsiniz.

İnsan neden sebepsiz yere ağlar?

Bazen ortada belli bir sebep yokken ağlarız. Peki sebepsiz yere ağlamak neden oluyor? Mesela annemiz basit bir şey söylüyor ya da normalde ağlamayacağımız bir şey görüyoruz ama ağlamaya başlıyoruz.

Aslında doluyoruz. Evet, en kısa açıklaması bu olabilir. Bir süre içimizde biriktirdiğimiz mutsuzluk, stres, üzüntüler çok alakasız bir yerde bir anda ortaya çıkıyor ve ağlamamıza sebep oluyor.

Hatta bazen kahkaha atarken gözümüzden yaş gelir fakat bu göz yaşarması gibi değil çok daha fazla olur. Hiç böyle bir şey yaşadınız mı? Sanki hüngür hüngür ağlıyormuşsunuz gibi olursunuz ve yüzünüz bile ağlamaklı bir hal alır. İşte bu da uzun süre ağlamadıysanız olur.

Ağlamanın faydaları neler?

Ağlamak ciddi şekilde stresi azaltır ve sizi mışıl mışıl rahat bir uyku haline sokar. Çünkü bedeninizdeki ve ruhunuzdaki negatif enerji artık çıkıp gitmiştir ve siz rahatlamışsınızdır. Sanki tüm olumsuz düşünceler göz pınarlarınızdan akıp gitmiş gibi.

Ağlamanın faydalarından bir diğeri ise göz sağlığını koruması. Ağlamak gözlerimizdeki bakterilerin de temizlenmesini sağlar. Yıkanıyormuşsunuz gibi düşünün. Yani ağlamak bir nevi temizlenmek anlamına da geliyor gözler için. Ve daha iyi, daha net görmemizi sağlıyor.

ağlamanın faydaları

Ağlamanın faydalarından biri : stresi azaltır

Ağlarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ve en önemlisi ise ellerinizle yüzünüzü, gözünüzü kapatmamanız. Başınızı masaya eğerek, kollarınızla nefes almanızı zorlaştırmamanız ve ağlamanız geldiğiniz kesinlikle tutmamanız.

Yanlış şekilde ağlarsanız faydalı olan bu eylem tam aksine zararlı olur. Ağlamanın zararları da var çünkü. Doğru şekilde ağlamazsanız. Ağlarken kendinizi olabildiğince rahat bırakın. Burnunuz sızladığında, kendinizi tutmayın. Rahatlayın. Hüngür hüngür ağlamak kadar rahatlatıcı bir şey yok.