Ayak Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ayak kokusu nasıl giderilir

Özellikle yaz aylarında çoğu kişinin yaşadığı bir sorun ayak kokusu. Neden olur? Nasıl geçer? Ayak kokusuna ne iyi gelir? Ayak kokusunun gidermenin yollarını anlatacağım bu yazıda.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ayak kokusu veya ter kokusunun dışarıdan ve içeriden olmak üzere iki sebepten dolayı olduğu ortaya çıktı. Bu ne demek? Dış etkenler neler? Ayak kokusu niye olur dediğimizde dikkat etmemiz gereken şey beslenme şeklimiz ve fiziksel etkinliklerimiz.

Kuaföre gittik, herkesin giyindiği bir terliği giyindik. Hoş geldin ayak mantarı ve ayak kokusu! Uzun süredir aynı terlikleri kullanıyoruz, hatta bu terlikleri belki gelen giden misafirlerle de paylaşıyoruz. Veya hijyeninden emin olmadığımız bir yere bastık. Bunların hepsi dışsal etkenler.

Peki ayak kokusu neden olur sorusuna vereceğimiz içsel etkenler neler? Beslenme şeklimiz. Ayak kokusu nedeni sağlıklı beslenmiyor olmamız. Şimdi ayakla yemek yemenin ne alakası var diyebilirsiniz. Şöyle anlatayım.

Kalp, böbrek gibi cilt de bir organ ve ağzımızdan giren her şey, cildimize sürdüğümüz her şey emiliyor ve tüm vücudumuza etki ediyor. Mantar ve bakterilerin oluşması için uygun ortamı biz sağlıyoruz.

Bu şekilde ayak kokusu, ter kokusu, genital mantar gibi sorunlar yaşıyoruz. Ve bu zamanla idrar yolu enfeksiyonuna sebep oluyor ardından çok daha tehlikeli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Yani mantar deyip geçmemek gerek.

Ayak kokusu nasıl önlenir?

Şimdi önce ayak kokusu neden olur ve ayak kokusu nasıl önlenir buna bakalım daha sonra ayak kokusu nasıl geçer ve doğal tedavi yöntemini anlatayım.

Ayak kokusu nasıl geçer

Kimsenin terliğini, ayakkabısını kullanmamamız gerektiğini anladık. Gerekirse misafirliğe giderken de kendi terliğinizi götürün. Şimdi işin beslenme kısmına gelelim.

Bakın sürekli olarak süt ve süt ürünleri kullanıyorsanız vücudunuzda mantarlar oluşması çok kaçınılmaz olur. Yani her sabah peynir yiyorsanız, yemeklerinizde sıklıkla margarin, tereyağı kullanıyorsanız, yoğurt kefir gibi aslında faydalı olabilecek yiyecekleri sıkça tüketiyorsanız.

Ve bunların yanı sıra turşu, sirke sofranızdan eksik kalmıyorsa. Bir de bunlara ek olarak ekmek, makarna, pilav yiyorsanız; ayak kokusu için ilaç kullansanız da bir süre geçer sonra tekrar ortaya çıkar.

Çünkü bu yiyecek ve içecekler vücutta iltihap oluşturabiliyor, vücudun asit alkali dengesini bozabiliyor. Bunlar da mantarların ve bakterilerin vücudumuzun hem içinde hem de dışında oluşmasına sebep oluyor.

Ayak kokusu nasıl geçer?

Ayak kokusu nasıl giderilir nasıl geçer liste halinde özetleyeyim :

  • Ayakkabı ve terliklere antibakteriyel sprey sıkın
  • Ayaklarınızı yıkayın hep temiz tutun
  • Yün ve pamuklu çoraplar tercih edin
  • Ayakkabı ve terliklerinizi zaman zaman yıkayın
  • Plastik terlik ve ayakkabı tercih etmeyin
  • Beslenmenizden zararlı gıdaları çıkartın
  • Başkasının ayakkabı veya terliğini kullanmayın

Bu maddeler ayak kokusu nasıl önlenir sorusu için de çok önemlidir. Çünkü bazı mantarlar çok inatçıdır ve sadece kısa süreli yok olurlar. Sonra yine tekrar ederler.

ayak kokusu nasıl önlenir

Hemen hemen her şeyi antibakteriyel kullanmak gerekiyor. Mesela antibakteriyel diş fırçası da diş çürümelerini ve ağız kokusunu önlüyor. Ve tabii ki tedavi için terbisil krem tercih edenler de çok.

Yazın ayakkabı ve terlik giyinmeden önce ayaklarınızı ve parmaklarınızı pudralayabilirsiniz. Bu hem ferahlık verir hem de terlemeyi önleyerek mantar oluşumunu engeller. Bakın mantarlar sıcak ve nemli yerlerde yaşamayı sever.

Yani ayaklarınızı yıkadıktan sonra da mutlaka çok iyi bir şekilde, parmak aralarını falan da durulamanız kurutmanız gerekiyor. Buna mutlaka dikkat edin.

Ayak kokusuna ne iyi gelir?

Ayaklarınızda mantar var ve kokuyor şimdi ne yapacaksınız? Ayak kokusu için krem kullanabilirsiniz. Lapitak ve Scholl markalarının kremleri genelde kullanılan krem ve spreyler içeriyor.

Ayrıca ayakkabı bakım spreyleri de var. Yani ayakkabınız yıkanabilecek bir ayakkabı değilse bu ayak kokusu için spreyleri de kullanabilirsiniz.

Ceviz kabuğu suyu faydaları açısından çok etkilidir. Her gece ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz, kısa sürede çok faydasını görürsünüz.

Bakteri ve mantardan nasıl kurtulunur?

Öyle illet bir şey ki bu mantar, çeken bilir. Çok ısrarcıdır çünkü insan vücudu mantarların ve bakterilerin yaşabilmesi ve üreyebilmesi için harika bir ortamdır. Özellikle daha önce bahsettiğim gibi sıcak, nemli bir ortam ve bizler de yediklerimizle onlara harika bir yaşam alanı sağlıyoruz.

ayak kokusuna ne iyi gelir nasıl geçer

Mantardan nasıl kurtulurum dediğinizde o bölgeyi temiz ve kuru tuttuğunuzdan kesinlikle emin olmalısınız. Bunun dışında şimdi size harika bir tarif vereceğim. Bunu haftada iki gün uygulayın ve mantara veda edin.

Hem ayak mantarı tedavisi hem de genital mantar tedavisi için uygulayabileceğiniz tarifi vereceğim. Bunlar en sık karşılaşılan mantarlar olduğu için bunları yazdım. Ama nerenizde çıkmışsa fark etmez. Saç mantarı da olur, göğüs mantarı da olur.

O bölgeyi yıkadık, temizledik ve iyice kuruladık. Şimdi bir makyaj pamuğuna (normal pamuk da olur) bir miktar hindistan cevizi yağı döküyoruz. Diyelim ki 1 tatlı kaşığı döktük. Şimdi de yarım çay kaşığı çay ağacı yağı döküyoruz.

Pamukla birlikte, bölgeye bu karışımı iyice yediriyoruz. Ve bunu haftada 2-3 kez yapıyoruz. Her gün yapmayın çünkü bu yağların ikisi güçlü bir bileşen oluşturur, cildinizi kurutabilir.

Mantardan nasıl kurtulunur

Bunu ben bizzat uyguladım. Hem ayak hem genital bölge mantarı için ve o kadar faydasını gördüm ki size anlatamam. Fakat bununla birlikte beslenmemi de değiştirdim. Ve şöyle diyeyim, yıllardır süren çileden bir ayda kurtuldum.

Biliyorsunuz ben doğal tedavileri çok daha fazla tercih ediyorum. Yani mantar kremi kullanmak yerine sorunun temelini çözüp doğal yöntemlerle tedavi etme taraftarıyım. Tıpkı evde doğal tırnak bakım yağı yapmak için tariflerde anlattığım gibi. O yüzden size de mantardan tamamen kurtulmak için burada anlattığım yöntemleri şiddetle tavsiye ederim. İşe yarıyor!

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir