Ayrıldıktan Sonra Asla Yapılmaması Gereken Şeyler

Sevgilinizden veya eşinizden ayrıldıktan sonra kendinizi kızgın veya yapayalnız hissedebilirsiniz. Hele bir de onunla yapmaya alışık olduğunuz şeyler karşınıza çıktıkça daha da acı verir. Peki bu süreci daha az acılı geçirmek için ayrıldıktan sonra neleri asla yapmamalısınız? Şimdi bunlara bakalım.

Beş saniyede bir telefonunuza bakıp, acaba ondan mesaj geldi mi diye kendinizi heyecana sokmayın. Belki de pişman olmuştur, belki de ayrılmaktan vazgeçmiştir, belki de özür diler ve yeniden başlarız gibi fikirleri kafanızdan atın. Sizi mutlu ve meşgul edecek en az üç şey bulun, hatta beş şey bulun ve gün içinde onları yapın.

30 gün boyunca ona asla mesaj atmamak veya hiçbir şekilde onunla iletişime geçmemeyi kendinize amaç edinin. Bu 30 günü aştıktan sonra bir de bakacaksınız ki 40 gün olmuş hatta bir ay olmuş ve acınız çok büyük oranda geçip gitmiş bile.

Ayrıldıktan Sonra Asla Yapılmaması Gereken Şeyler

Eğer sizi terk eden o olduysa, zihninizde yeni bir imge oluşturun ve asıl terk edenin siz olduğunu düşünün. Böylece kendinizi kurban gibi hissetmek yerine daha güçlü hissedeceksiniz.

Çivi çiviyi söker mi?

Aklınızda ve kalbinizde yer alan kızgınlıkla ayrılık sonrası çivi çiviyi söker fikrine kapılabilir ve önünüze çıkan ilk kişiyle sevgili olmayı düşünebilirsiniz. Fakat ilişki uzmanlarının önerisi, bir süre yalnız kalıp acınızı tek başınıza yaşamanız yönünde. Çünkü yeni çivi gelişigüzel, derinliksiz, anlamsız ve mecburen olacaktır. Bunun yerine kendinize düşünmek için zaman tanıyın. Neden ayrıldınız? Sorun neydi? Acaba neler yolunda gitmedi? Sizin hatalarınız var mıydı? Onunkiler nelerdi?

İlişki dediğimiz şey iki kişiliktir ve kişiler birbirlerinden etkilenir ve birbirlerine tepki verirler. Yani yolunda gitmemiş olan bir ilişkide sorun hiçbir zaman tek tarafta olamaz. Objektif olarak düşünmek zorundasınız. Mesela sizin en çok neyinizden mutsuzdu? Acaba haklı mıydı? Siz onun neyinden mutsuzdunuz? Bunları sorgulayın ki, bir sonraki ilişkinizde neleri farklı yapmanız gerektiği konusunda çıkarımlar yapın.

Yeni ayrıldığınız kişinin ardından, daha önce ayrıldığınız bir ex sevgilinizi aramayın. Hani, sizi tanıyor, sizi anlar, en azından bildiğiniz birisi gibi falan düşünmeyin. Onun eski sevgili olmasının bir sebebi vardı. Bunu hatırlayın.

Ayrıldıktan sonra eski sevgilinizi tüm sosyal medya hesaplarınızdan takip etmeyi bırakın. Onun da sizin gibi mutsuz olup olmadığını merak etmeyin. Acaba ben burada üzülürken, o eğleniyor mu? diye düşünmeyin. Artık ne yaparsa yapsın, bırakın. O ilişki bitti. Ondan, onun arkadaşlarından, aile bireylerinden, onunla alakalı olan herkesten uzaklaşın.

Ayrıldıktan sonra egonuz ve kendinize duyduğunuz saygı zaten zedelenmiş olduğu için, kendinize karşı daha da insafsız ve acımasız davranarak bu durumu körüklemeyin. Kalbi kırılmış, üzgün bir dostunuza karşı nasıl merhametli oluyorsanız, kendinize karşı da öyle olun.

ayrılık sonrası yapılacaklar

Kendinizi biraz toparladıktan ve üzüntünüzü yaşadıktan sonra yeni bir lisan öğrenmek için bir kursa yazılın. Veya yemek kursuna ya da yogaya başlayın. Yalnız da eğlenebildiğinizi ve mutlu olabildiğinizi yeniden hatırlayın. Ve bunun keyfini çıkartın.

İçinizdeki kırgınlığın, kızgınlığın, öfkenin, özlemin yavaş yavaş uzaklaşmasına izin verin. Bunları yaparsanız karşınıza birbirinizi çok daha mutlu edebileceğiniz birisi çıkacak.