Bambu Diş Fırçası Ne İşe Yarar? Faydaları Ve Özellikleri

bambu diş fırçası faydaları ahşap diş fırçası özellikleri

Bir süredir bambu diş fırçası kullananlar arasındayım ve yorumlarımı sizinle mutlaka paylaşmak istedim çünkü çok memnun kaldım. Bambu diş fırçasının özellikleri ve faydaları hakkında ne işe yarar yazmak istedim.

Ekolojik ayakizi denilen bir özellik var, plastikte bu çok daha büyük. Yani doğada kaybolma, geri dönüşüm süresi diyelim buna. Bambuda bu çok daha küçük ve kısa bir süre. Çünkü bambunun biyolojik yapısı toprakta çözünebilen bir yapı.

Yani bambu diş fırçası kullandığınızda, çevreyi kirletmediğinize %100 emin oluyorsunuz ki bu gerçekten harika bir his.

Bambu diş fırçası özellikleri

Çevre dostu, sağlıklı, hafif, hayvanlara denize doğaya zarar vermiyor. Ayrıca hayvanlar üzerinde denenmemiş olması da bambu diş fırçası özellikleri arasında önemli bir yerde.

bambu diş fırçası özellikleri

Plastik her şeye zararlı. Yani sadece doğada kaybolmamasından ziyade insan sağlığı için de büyük bir tehdit. O yüzden plastikten olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

Elektrikli diş fırçası iyi mi? Bence değil. Çünkü hem plastik içeriyor hem de dişleri bu fırça kadar iyi temizlemiyor. Elektrikli diş fırçası alınır mı diyenlere, onun yerine bunu alın derim.

Bambu diş fırçası faydaları

Aslında bambu diş fırçaları ilk olarak 7. yy’da kullanılmaya başlandı. İnsanlar tahta diş fırçası, hayvan kılı ile yaptıkları aletle dişlerini fırçalamaya başladı. Ondan öncesinde kıyafet, kireç taşı, tuz gibi şeylerde dişlerini ovuyorlardı.

bambu diş fırçası humble brush

Neyse ki bambu bitkisinin keşfedilmesiyle birlikte pek çok alanda kullanımı da başladı. Bunlardan biri de fiş fırçaları oldu. Şimdi bakalım bambu diş fırçası faydaları nelermiş.

  • Çevre dostudur
  • Asla tükenmez çünkü bambu çok hızlı büyüyen bir bitki
  • Çok hafif
  • Antibakteriyel
  • Şarja ihtiyacı yok her yerde çalışır
  • Mikrop öldürücü özelliği var
  • Pahalı değil
  • Lekelere karşı etkili

Hangi diş macununu kullanmalıyım? diye sorarsanız da ya TTO diş macunu ya da splat diş macunu öneririm çünkü ben bunlardan çok memnunum.

Humble brush diş fırçası kullananlar

Ben de Humble Brush diş fırçası kullananlar arasına girmiş bulunuyorum. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle aldım. İlk başta pek emin değildim ama kullandıkça o kadar memnun kaldım ki.

Bir kere gerçekten çok hafif. Tüm ahşap fırçalar gibi. Elinizde tutuyor musunuz, tutmuyor musunuz hissetmiyorsunuz bile. Yani elektrikli diş fırçası almak isteyenler, kolayca uğraşmadan fırçalarım diye düşünüyor olabilir. Bunda çok daha kolayca uğraşmadan fırçalıyorsunuz.

humble brush bambu diş fırçası ahşap diş fırçaları tavsiye

Bambu diş fırçası yorum açısından olumsuz hiç bir şeye sahip değil bence. Biorlx, Dentbo ve Humble Brush şu anda en çok satılanlar arasında. Ben bunu tercih ettim. İsviçre’de geliştirilmiş. Ama siz içeriğine bakıp, sizin için uygun olanı alın, deneyin ve farkı görün.

Diş fırçası ne kadar sürede değiştirilmeli? 3 ayda bir.

Bu fırçalar arasında kömür kıllı fırçalar da oluyor. Diş minesini aşındırabileceğinden endişe eden bir grup bilim insanı var. Biliyorsunuz kömür pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Ama bildiğimiz mangal kömürü değil bu tabii ki. Mesela kömürlü peeling gibi.

Humble Brush’ın ucundaki naylon, Nylon-6 olarak geçen toksin içermeyen BPA yani Bisphenol A olmayan bir naylon. Çünkü bunu kullanmasalar domuz veya porsuk kılı kullanmaları gerekiyor.

Ağız sağlığı neden önemlidir?

Bakteriler ve virüsler ağızdan ve burundan içeri girerek tüm sistemimize bulaşır. Bir diş çürüğü tüm sindirim sistemine, kalbe ve organlara hasar verebilir. Dişlerimizi günde iki sefer ve özellikle yatmadan önce fırçalamak bu yüzden gereklidir.

Ağız sağlığı neden önemlidir dediğimizde, tüm vücudumuzu korumak için diye özetlemek mantıklı olur. Yılda bir kez nasıl ki jinekoloğa gidiyoruz, aynı şekilde diş hekimine de gitmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın