Kadınlarda Tepeden Saç Dökülmesi : Telogen Effluvium

kadınlarda tepeden saç dökülmesi

Kadınlarda tepeden saç dökülmesinin bir değil, bir kaç sebebi olabilir fakat saç dökülmesi türlerinden biri olan telogen effluvium bizim bugünkü konumuz.

Erkek tipi saç dökülmesi olarak da isimlendirilen, özellikle saçın tepesinde dökülme veya saç köklerinde incelme; yani saçın artık ince, tüy gibi çıkması ile gerçekleşen telogen effluvium vücudun diğer bölgelerindeki tüylerde de azalma görülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesi ve kellik için doğal çözüm çemen otu tohumu

Telogen effluvium neden olur?

Çoğunlukla kaza gibi ani travmalar telogen effluviumu tetikler. Geçirilen ameliyatlar veya kanser tedavisi gibi zorlu tedaviler de. Doğum sonrası hormonlardaki değişiklik de kadınlarda saç dökülmesine sebep olur.

Telogen effluvium tepeden saç dökülmesi

Telogen effluvium eğer ağır antidepresanlar veya ağrı kesiciler kullandıysanız da olur. Ve elbette bilinçsiz şekilde yapılan diyetler de telogen effluviuma neden olur.

Çünkü günlük olarak mutlaka çinko, demir, b-6 ve b-12 vitaminlerini destekleyici beslenmek gerekir.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir

Bununla ilgili saç seyrekliği için ne yapılmalı yazımı mutlaka okuyun.

Kadınlarda tepeden saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Telogen effluvium geçici bir hastalıktır öncelikle bunu bilmek gerekir. Mesela saçkıran tüm saçta dökülmeye sebep olur ve tedavisi daha farklıdır.

Fakat kadınlarda tepeden saç dökülmesinin tedavisi için hormonal bir checkup yapılmalı ve mutlaka bir trikolog ile çalışılmalıdır.

Karınca yağı yumurtası ne işe yarar?

kadınlarda tepeden saç dökülmesi telogen effluvium

Biotin, demir, çinko ve b vitaminleri kontrol edilmeli, uygun bir diyete geçilmelidir. Saçı boyamak, sürekli olarak fön çekmek veya saç spreyi, jöle gibi ürünler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Japonların pirinç suyu maskesi

Saç dökülmesi için dermaroller nasıl uygulanır isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Yeni saçların çıkmasını destekliyor.

Düşük libido nasıl artar? Libidoyu arttırmanın yolları

Telogen effluvium tedavisinde minoxidil kullanılabilir fakat bu da bazı kişilerde baş ağrısına sebep olmaktadır. Mutlaka hayatınızdaki stres kaynaklarını incelemeli ve onları olabildiğince aza indirgemelisiniz.

Revox biotin collagen at kuyruğu bitki özü şampuan gibi destekleyici ve organik şampuanlar kullanmalı ve yastık kılıfınızı mutlaka haftada bir iki kez değiştirmelisiniz.