Regl Ağrısına İyi Gelen Yağlar Ve Hareketler

Regl ağrısına iyi gelen yağlar hareketler

Bu yazımda pms döneminde regl ağrısına iyi gelen yağlar hangileri bunlardan bahsedeceğim. Ağrıyı hafifleten hareketler neler bunları anlatacağım ve bu süreci daha kolay geçirmenize yardım edeceğim.

Uzun yıllar boyunca çok ağrılar yaşamış biri olarak bu konuya değinmezsem olmazdı. Aslında ilk yıllarda bu kadar çok olmuyordu ama daha sona gittikçe arttı. Ve öyle bir hal aldı ki, kafamı duvarlara vurasım geliyordu.

Bir yandan sancı, bir yandan baş ağrısı, bir yandan mide bulantısı, bir yandan yorgunluk derken resmen 3-4 gün mahvoluyordum ve sosyal hayatım tamamen duruyordu. Peki şimdi durum nasıl?

Şimdi de yine ağrı oluyor ama eskiye nazaran resmen %80 azaldı. Şöyle diyeyim, herhangi bir işi varsa çıkıp onu halledebiliyorum. Ki bu, eskiden imkansızdı. Bana nelerin yardımcı olduğunu hemen anlatmaya başlıyorum.

Regl ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Regl ağrısı neden olur denildiğinde ne yazık ki genetik faktörün etkisi yadırganamaz. Fakat genetiğin %25 etkisi olduğunu unutmayın. Yani aslında düşünüldüğünden daha az. O yüzden geri kalan kısmı kontrol edebilirsiniz.

Peki regl ağrısı nasıl geçer? Beslenme, stres yönetimi ve dışarıdan takviyeler ile. Yani regl ağrısına iyi gelen yağlar kullanarak, beslenme şekline dikkat ederek, stres yönetimi yaparak ve o dönemde regl ağrısına iyi gelen hareketler yaparak. Nedir bunlar?

Regl ağrısına iyi gelen besinler

Öncelikle beslenmeden bahsedeyim. Biliyorum ki insanın canı o dönemde çok tatlı ve karbonhidrat çekiyor. Benim de hep öyle oluyordu. Burada yapacağınız en büyük hata süt, yoğurt, tatlı, çikolata, börek, çörek gibi şeyler yemek. Çünkü bunlar daha fazla sancı demek. Emin olun.

Bunun yerine üzerine ham kakao tozu dökülmüş muz yiyin. Bu hem karbonhidrat hem de tatlı ihtiyacınızı giderecek. Daha önce regl ağrısına iyi gelen yiyecekler yazımda detaylıca bahsetmiştim.

Regl ağrısına iyi gelen yağlar

Şimdi hem cilt üzerinde uygulayabileceğiniz hem de difüzör ile kullanabileceğiniz yani yaşadığınız ortamın atmosferini değiştirebileceğiniz regl ağrısına iyi gelen yağlar hangileri bunlardan bahsedeceğim.

  • 10 damla selvi yağı
  • 5 damla lavanta
  • 15 damla karabiber
  • 30 ml taşıyıcı yağ

Hepsini bir cam şişenin içine hazırlayın. Taşıyıcı olarak zeytinyağı, avokado veya hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Karın bölgesine elinizle hafifçe, bastırmadan, daire çizerek uygulayın. Bu şekilde oradaki kan dolaşımı desteklenecek spazm, sancı ve ağrı hafifleyecek.

Bir başka spazm giderici yağ tarifi ise şu şekilde :

  • 1 damla karabiber
  • 6 damla ardıç yağı
  • 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ

Bu da eğer daha az miktarda bir karışım hazırlamak isterseniz. Yine aynı şekilde etki edecek. Karabiber bölgeyi ısıtacak, ardıç ise sakinleştirecek ve böylece ağrı azalacak.

Pms döneminde difüzöre her zaman lavanta koyabilirsiniz. Çok sakinleştirici bir etkisi var. Daha önce bahsettiğim stres yönetimi için oldukça etkili. Çünkü bugünlerde ihtiyacımız olan en son şey stres, öyle değil mi.

Regl ağrısına iyi gelen hareketler

Beslenmemizi düzenledik, bol su tükettik, yağlarımızı hazırladık, difüzörü de çalıştırdık, şimdi sıra geldi regl ağrısına iyi gelen hareketler hangileri onları öğrenip yapmaya.

Regl ağrısına iyi gelen hareketler

Resimde gördüğünüz hareketleri pms başlangıcında ve başladıktan sonra uygulayın. 10 dakika yaparsanız çok iyi sonuç veriyor. Vücuttaki stresi ve gerilimi azaltıyor.

Diğer sağlık sorunlarına da dikkat etmek gerek

Örneğin rahimde kist, miyom varsa veya idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız da çok sancınız olur. Bu yüzden diğer sağlık sorunlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Yani sürekli çok yoğun şekilde devam eden bir durumunuz varsa, buradaki uygulamaları yapmakla birlikte mutlaka bir kadın doktoruna görünmekte elbette fayda olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir