Sağlıklı Patates Kızartması Tarifi

sağlıklı patates kızartması tarifi

Patates kızartmasının sağlıklısı olur mu demeyin. Bu tarif sayesinde artık siz de sağlıklı patates kızartması yapabileceksiniz.

Öncelikle patates kızartmasını sağlıksız yapan şeyin ne olduğunu söyleyeyim. Yani patates kızartması neden zararlı? Çünkü yağda uzun süre kızarıyor. Bu süreçte hem içindeki faydayı kaybediyor hem de kanserojen hale geliyor.

İşte bizim sağlıklı patates kızartması tarifimizde bu unsuru ortadan kaldırıyoruz. Nasıl mı? Önce patateslerimizi bol suda bir güzel haşlıyoruz. Gelin malzemelere bakalım sonra da tarife geçelim.

patates tarifi

Sağlıklı patates kızartması için malzemeler

Eğer malzemelerden herhangi birini kullanmak istemezseniz diye onun yerine alternatifini de yazacağım. Tabii ki patates hariç :)

  • 1 kilo patates (kabuklarıyla birlikte küp şeklinde kesilmiş)
  • Ghee denilen sade saf yağ (veya katı yağ, zeytinyağı, hindistancevizi yağı)
  • Kosher tuzu (kaya tuzu, himalaya tuzu)
  • Taze dövülmüş karabiber
  • Maydanoz veya yeşil soğan
  • Yarım limon suyu

Masum patates kızartması tarifi ve yapılışı

haşlanmış patates tarifi

Patatesleri kabuklarıyla birlikte küp şeklinde kesip haşladıktan sonra, ki burada haşlaması süresi çok önemli. Patatesler pişecek ama dağılmayacak, süzüyoruz ve kabuklarını soyuyoruz.

Ardından tavaya sağlıklı yağı koyup orta ateşte tavanın ısınmasını bekliyoruz. Tuzladığımız patateslerimizi tavaya koyup renkleri kahverengileşinceye kadar, kısa bir süre kızartıyoruz.

Bu patates kızartma işlemi çok kısa sürüyor. Zaten başta da dediğim gibi bu yüzden sağlıklı patates kızartması oluyor. Yeşillikli ve vitamini minerali iyi değerlerde.

zararsız patates kızartması tarifi

Şimdi patates kızartması tarifimizin son aşamasına geldik. Tavadan aldığınız patatesleri kaba koyup üzerine limon sıkın ve yeşil soğan ya da taze maydanoz keserek servis edin. Taze yeşil soğan ve/veya maydanozu ne kadar minik keserseniz o kadar iyi durur. Ben ekstra olarak iki üç diş de sarımsak ekliyorum. Afiyet olsun!