Bilinçli Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Siz de çeşitli para tasarruf yöntemleri denemiş olabilirsiniz. Bazılarında başarılı oldunuz, bazılarını hiç beceremediniz belki. Özellikle öğrenciyseniz para nasıl biriktirilir sorusu sizi daha da yakından ilgilendirebilir.

Eve her geldiğinizde cebinizdeki bozuklukları, istediğiniz anda kolayca açamayacağınız bir kumbaraya atmak çözümlerden biri. Fakat en gereksiz harcamayı market alışverişinde yaptığımızı biliyor muydunuz?

Hesaplı mutfak alışverişi

Market alışverişinde kullanabileceğiniz ve tasarruf sağlayabileceğiniz bazı yöntemler var. Ekonomik market alışverişi nasıl yapılır bakalım.

Öncelikle alacağınız ürün hangi markette daha ucuz diye araştırın ve birden fazla market dolaşarak alışverişinizi tamamlayın.

Gideceğiniz marketin bir mobil uygulaması var mı ona bakın. Çünkü indirimler, fırsatlar ve çekilişler bu mobil aplikasyondan duyurulmuş olabilir.

Rafların en üstünde ve en altındaki ürünler, göz hizasındaki ürünlerden daha ucuz olabilir. Aynı şeyin pahalısını almanıza gerek yok.

Et, tavuk, balık gibi ürünlerde gıda tasarrufu nasıl yapılır? Ambalajlı hazır paketler almak yerine, parça ürün almayı deneyebilirsiniz.

Markete gitmeden önce alacaklarınızı liste halinde yazıp bir alışveriş listesi hazırlayın. Ve markette bu listenin dışına çıkmamaya çalışın.

Bazı aynı ürünlerde gramaj farkı olur ve onlarda genelde indirim, kampanya yapılır. Alacağınız ürünün gramajını ve fiyatını kontrol edin.

Bunları yaparak iyi bir tasarruf uygulayabilir ve para biriktirme yöntemi geliştirebilirsiniz. Unutmayın para ufak ufak biriktirilir. 3 kuruş kar edeceğim de ne olacak diye düşünmeyin. İyi alışverişler!