Kadınlarda Karın Şişliği Sebepleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlarda Karın Şişliği Sebepleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

Karın şişliği kadınlarda neden olur? Yemekten sonra karnım şişiyor diyorsanız bunun sebepleri var. Ne kadar kilo verirsem vereyim karın bölgem hep şiş diyorsanız bunun da ayrı nedenleri var. Peki bu kimsenin sevmediği illet nasıl geçer? Bu yazıda bundan bahsedeceğim.

Spor salonunda pek çok kişiyle sohbet etme imkanım oluyor. Ve çoğu kadından ve erkekten “ne kadar spor yapsam da karın bölgemdeki şişlik gitmiyor” veya “son iki kiloyu veremiyorum” gibi şeyler duyuyorum. Benim karın göbek bölgemde de yağlanma vardı. Nasıl kurtulduğumu size anlatayım.

Kadınlarda karın göbek şişliği sebepleri neden olur?

Karın göbek yağlarını eriten yiyecekler var ve artık sofranızda yer almaması gereken besinler de. Şimdi önce karın göbek yağı neden olur bunu liste halinde yazayım. Çünkü bu dertten muzdaripseniz mutlaka listede yaptığınız bir veya birden fazla şey vardır.

 • Şeker, şeker içeren yiyecekler ve içecekler
 • Alkol ve kahve tüketimi
 • Trans yağlar
 • Hareketsizlik
 • Yeterli miktarda protein tüketmemek
 • Yeterli miktarda lifli gıdalar tüketmemek
 • Menopoz
 • Süt ve süt ürünleri tüketmek
 • Mikrobiyatanın bozulması
 • Stres

Maddelerden kaç tanesine evet dediniz? Listede yer alan trans yağlar kısmını biraz açayım. Bunların arasına market raflarından aldığınız çoğu şey giriyor. Bisküvi, kek, paketlenmiş, kavanozlanmış gıdalar.

karın göbek yağı neden olur

Karın göbek yağları neden kötü? Hem görsel olarak insanların hoşuna gitmiyor hem de şişkinlik demek o bölgede bir sorun var demek. Yani şöyle düşünün bir yerimizi çarptığımızda şişer öyle değil mi? Yani orada bir içten iltihaplanma meydana gelir. İşte demek ki bizim mikrobiyatamız bozuk ve orada bir inflamasyon var.

Bu yüzden o bölge sürekli olarak şiş. Herkesin genetiği farklı DNA’sı farklı elbette fakat 2021 itibariyle eskiden bildiğimiz bazı bilgilerin artık günümüzde geçerliliği olmadığı kanıtlanıyor. Örneğin süt ve süt ürünleri insan için faydalı değil. Bizim vücudumuzda hasar oluşturuyor.

Regl ağrısına iyi gelen hareketler

Elbette diyetisyeniniz size uygun olan bir beslenme programı çıkartacaktır fakat bu listeye bazı kişiler için turşu gibi fermente gıdalar da eklenebilir. Yani tüketilmemesi gerekenler arasına.

Ancak göbek yağlarından nasıl kurtulurum diyen kadınlar için yapılması şart olan şeyler var ve hemen işe yaradığını görebilirsiniz. Şimdi bunlardan bahsedeyim.

Kadınlarda karın göbek şişliği nasıl geçer?

Karın göbek yağları nasıl eritilir? Kadınlarda karın göbek şişliği nasıl geçer? denildiğinde de bu liste %100 işe yarayan çözümdür.

 • Şeker, şekerli gıdalar, tatlandırılmış şeyler yeme ve içme
 • Protein açısından zengin gıdalar tüket
 • Karbonhidrat tüketme
 • Lifli gıdalar ve sebzeler ye
 • Düzenli egzersiz yap

Göbek nasıl düz olur denildiğinde bu listede yer alanların hepsi yapılmalı. Bir tanesini eksik yaparsanız işe yaramaz. Ve liste sırasıyla yapılmalı. Yani ilk iş olarak beslenme düzenlenmeli. Sebze ve protein tüketimi ayarlanmalı. Kek, börek, çörek, patates, pirinç, bulgur, ekmek yediğiniz sürece o karın gitmez.

Karın göbek yağlarını eriten yiyecekler

Stres yönetimi ve uyku düzeni de bu listeye eklenebilir. Ve elbette düzenli egzersiz, beslenmeyle birlikte hayatınıza girmeli. Kadılarda karın kası yapmak daha fazla emek ister ama yapılabilir. Düz bir karın için ne yapılmalı dediğinizde, bu liste ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme programı

Mevsim sebzeleri, meyveleri, balık, et, tavuk, yumurta, günde ortalama 2 liste su tüketimi ve düzenli egzersiz sağlıklı yaşam ve beslenme programı için ihtiyacınız olan her şeyi kapsar. Buna bir de meditasyon ve uyku düzenini eklersek tam olur.

Barbunya, kuru fasulye, mercimek, keten tohumu, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, pancar, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, salatalık özellikle karın göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenlerin sofrasında haftanın neredeyse her günü olması gereken yiyeceklerden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir