Platonik Aşk Ne Demek?

platonik aşk nedir nasıl geçer

Platonik aşk nedir? Nereden çıkmıştır? Birine platonik olarak aşık olduğunda neler yapmanız lazım? Belirtileri nelerdir? Ne kadar sürer?

Bazılarına göre platonik aşk, Platon’un Sokrates’e karşı olan güçlü hislerinden ortaya çıkmıştır. Platon ona hiçbir zaman duygularından bahsedememiştir.

İşte tam bu noktada platonik aşk nedir sorusunun cevabını alıyoruz. ‘Duygularından bahsedememek, hislerini açığa çıkartamamak‘.

Platonik aşk yaşayan kişi ya öğretmenine, ya evli birine, ya patronuna yani özetle “hiç olmayacak birine” karşı hisler besler. Bu kişiyle birlikte olabilmesi için genelde ortada büyük bir engel vardır. Ya bir yasa, ya yaş farkı, ya geleneksel toplumsal bir tabu.

Platonik aşk ne kadar sürer? Nasıl geçer?

platonik aşk ne demek ne kadar sürer nasıl geçer

Platonik aşkın geçebilmesinin iki yöntemi var.

Ona karşı neden böyle bir şey hissediyorsun ve hissettiğin şey tam olarak ne? Hayranlık mı, saygı mı, beğendiğin bir artiste mi benziyor, çok konumlu biri mi çok güçlü biri mi, baban gibi biri mi vs örnekler çoğaltılabilir, bu hissini anlaman ve analiz etmen gerekiyor.

İkinci yöntem, hislerini ona söylemek.

Şimdi bu noktada içinden dedin ki ‘öğretmene nasıl söyliyim, ya da her kimse ona nasıl söyliyim, yok canım söylenmez! zaten olmaz o iş!’ hah işte eğer böyle düşündüysen zaten sakın söyleme. Çünkü hissettiğin şey başka bir duygu veya eksiklikle çağrıştırıp, onun yerine koyduğun bir his. Bunu bulmalısın.

Söyleyebileceğin biri ise, mesela mahalleden birisi. Söyleyemezsin çünkü sana bakmayacağını düşünüyorsun. Ya da sınıf arkadaşın veya iş arkadaşın. Ve sen ona karşı platonik aşk hissediyorsun. Yani ilk başta bahsettiğim engel’lerden biri yok. Onun dışında sen kendin engel koyuyorsun zihninde. O zaman söylemelisin işte.

Söylemeden önce yapman gereken çok önemli bir şey var elbette. O kişiyi yakından tanımaya çalışmak. Yani uzaktan izlediğin biriyse bu kişi, sohbetinin olmadığı biriyse önce tanışacaksın ve sohbet ortamı oluşturacaksın.

İmkansız aşktan nasıl kurtulurum? Belirtileri nelerdir?

Tanımak neden önemli? Platonik aşk hissinin içinde büyük bir hayranlık vardır genelde. Onu aklında o kadar mükemmelleştirirsin ki, mesela o asla ama asla geğirmez, asla yalan söylemez, asla tuvalete gitmez, asla kusmaz ya da hasta olmaz. Tabii senin zihninde böyledir.

İşte o kişiyi tanımaya başladığında, onun da ‘normal insan bünyesine’ sahip olduğunu anlarsın ve o zihnindeki mükemmelleştirme ‘mantıklı’ bir hale gelir. Böylece platonik aşktan nasıl kurtulurum sorusunun cevabını almış olursun.

Platonik aşk ne kadar sürer? Bir insan bir insana aylarca hatta yıllarca platonik olarak hisler geliştirebilir. Buna hiç gerek yok. Sen o kişiyle fantastik bir dünyada yaşarken, gerçek dünyada harika ilişkiler yaşayabileceğin kişilerle tanışma fırsatını kaçırırsın. Hayat çoooooook kısa. Ve insan sosyal bir valıktır.

Tek başına odanda onu düşünerek geçmez hayat. Elini tutacağın, seni sevecek, senin sevebileceğin birileri girsin hayatına. En güzeli bu.