Dünyadaki Pembe Göller

dünyadaki en güzel göller

Pembe rengiyle şaşırtan, dünyanın çeşitli yerlerindeki bu göllere bakınca insanın içine atlayıp yüzesi geliyor. Gerçek gibi değil, sanki rüya gibi bu pembe göller.

Bu göllerin pembe olmasının sebebi, gölün içindeki bazı yosun ve karides türleri. Bazı göller dönem dönem pembe oluyor, bazı göller ise her zaman pembe rengini koruyor.

Senegal Retba Gölü

Senegal Retba gölü dünya mirasları arasında yer alıyor. Atlantis Okyanusu’nun yanında bulunan bu gölden yılda 24 ton tuz elde ediliyor.

Senegal Retba Gölü

Salina de Torrevieja Gölü

Salina de Torrevieja gölü, Güney Doğu İspanya’da Torrevieja şehrinde yer alıyor. Bu göl sayesinde Avrupa’nın tuz ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanıyor.

ispanya Salina de Torrevieja Gölü

Dusty Rose Gölü

Duty Rose gölünü, öteki göllerden ayıran en önemli fark bu gölün dönem dönem değil, her zaman pembe olması.

Dusty Rose Gölü

Hillier Gölü

Hillier Gölü Goldfields- Esperance bölgesindedir. Avustralya’nın pembe gölü olarak tanınır. Senenin çoğu zamanında gölün rengi pembedir.

avustralya pembe göl Hillier Gölü

Dünyanın en güzel pembe gölleri!

Bu pembe göllere bakınca insan hayran oluyor. Sanki bu göller pembe renkleriyle şeker kokuyorlar gibime geliyor. Ya da belki gül gibi kokuyorlar diye düşünüyorum. Elbette öyle değildir ama bu pembe gölleri yakından görmek isterdim.

Avustralya Pembe Göl

Avustralya’da bir pembe göl daha var. Ona sadece pembe göl diyorlar. Yılın belli dönemlerinde bu göl pespembe oluyor.

Avustralya Pembe Göl

Masazir Gölü

Azerbaycan’da bulunan Masazir Gölü’nde yüksek miktarda tuz bulunuyor. Bu sebeple pek çok tuz fabrikasının kaynağı halinde.

Masazir Gölü

Dünyadaki en güzel pembe göller

Doğa o kadar harika mucizelere ev sahipliği yapıyor ki. Dünyadaki en güzel pembe göllere baktıkça insanın içi geçiyor. Özellikle Avustralya’da diğer ülkelere nazaran daha çok pembe göl var ama bizim ülkemizde de var.

Tuz Gölü

Herkesin pembe gölü var da bizim yok mu? Bozcaada’daki Tuz Gölü yılın bazı zamanında masmavi, bazı zamanında ise pembe.

Tuz Gölü

Yucatan Pembe Göl

Yucatan Pembe Gölü; Meksika’nın göz bebeği. Yucatán Yarımadası’nın doğusunda bulunan Las Coloradas’da küçük bir balıkçı köyünde yer alıyor.

Yucatan Pembe Göl

Pembe göller insanı gerçekten büyülüyor. Hepsi birbirinden güzel ve ziyareti hak ediyor. Ama bu pembe gölleri ziyaret etmeden önce, gölün pembe olduğu dönemde bulunduğuna dikkat edin.