Diş Fırçasıyla Neler Yapılır?

Günde iki üç kez dişlerimizi fırçalamamız dışında diş fırçasıyla yapabileceğiniz başka şeyler de var. Diş fırçasını farklı alanlarda, farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz. Ve bazen hayat kurtarıcı bile olabilir.

Diş fırçası kaç ayda bir değiştirilmeli?

Diş fırçasını eğer marketten veya eczaneden aldıysanız, yani klasik bir diş fırçasıysa kaç ayda bir değiştirilmeli? Yaklaşık olarak 5-6 ayda bir değiştirilmeli. Eğer özel yapım bambu diş fırçası aldıysanız, fırça kısmı plastik değilse o diş fırçası kaç ayda bir değiştirilmeli? Bu şekilde bir diş fırçasını 2-3 yıl kadar kullanabilirsiniz.

Diş fırçasını arada sırada karbonatla yıkayarak temizleyebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz fakat ömrü dolmuş olan diş fırçalarınızı atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Diş fırçasıyla neler yapılır şaşıracaksınız.

Sadece dişler için değil, diş fırçasını vücudunuzun farklı yerlerinde, evinizde, eşyalarınızın üzerinde de kullanabilirsiniz. Şimdi hep birlikte diş fırçasıyla neler yapabileceğimize bakalım.

Diş Fırçasının Farklı Kullanım Alanları

Hepimiz harika topuzlara sahip olmak isteriz. Saçlarımızı topladığımızda, özellikle ön taraflarda çıkan küçük ince saç telleri bizi sinir eder. Onları spreyleyip tarasak pek verimli olmuyor. Ama diş fırçasıyla onları spreyleyip alttaki saçlara yapıştırmak iyi bir çözüm.

diş fırçasıyla saçları düzenle

Kaşlarımızı taramak için elbette kaş fırçası kullanıyoruz fakat acil bir durumda, mesela kaş fırçamızı yanımıza almayı unutmuşsak diş fırçasıyla kaşlarımızı tarayabiliriz.

diş fırçasıyla ne yapılır

Ellerdeki ve tırnaklardaki sarı lekeler nasıl çıkar? Çözümü basit. Limonlu su, karbonat ve diş fırçası.

eldeki leker nasıl çıkar

Sadece ellerinizin ve tırnaklarınızın üzerini değil, tırnak içindeki kirleri çıkarmanın kolay yolu da diş fırçasından geçiyor. Bunun için tırnak fırçası var ama eski diş fırçasıyla ne yapılır sorusuna iyi bir çözüm.

diş fırçasıyla tırnak bakımı

Eski diş fırçasıyla ne yapılır?

Şimdi gelelim diş fırçasının eşyalar üzerindeki kullanımına. Pek çok eşyanızı diş fırçasıyla kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Büyük bir ayakkabı fırçası yerine, diş fırçasıyla ayakkabılarınızdaki kirleri ve lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz.

ayakkabı nasıl temizlenir

Eski diş fırçasıyla başka neler yapılabilir? Mesela takı temizliği için de diş fırçanızı kullanabilirsiniz.

takı temizliği

Klavyenin arasına giren kirleri temizlemek çok zor. Ama bunu diş fırçasıyla yapabilirsiniz. Doğal temizlik ürünleri kullanırsanız, elektronik eşyalara zarar da vermemiş olursunuz.

klavye nasıl temizlenir

Camların kenarında biriken kirleri bezle temizlemek yerine diş fırçası kullanın.

cam kenarı temizliği

Lavabolarda biriken tortu kir ve pas için sirkeli su ve diş fırçası kullanabilirsiniz.

lavabo temizliği

Artık 6 ayda bir yenisini aldığınız diş fırçanızı dişlerinizde kullanırken, eski diş fırçanızı çöpe atmayın.