Saç Boyası Vücuttan Nasıl Çıkartılır?

Evde saç boyamak çok daha kolay peki ya yüzünüze elinize kolunuza bulaşan saç boyası ne olacak? Yıkadıktan sonra saç dibinde yani kafa derisinde kalmayan boya kulakta günlerce kalabiliyor veya alında.

Saçımı boyayıp duruladıktan sonra aynaya baktığımda dikkatimi çeken ilk şey saçımın renginden çok yüzümdeki, kulağımın ucundaki ve kollarımdaki boyalar oluyordu. Cildime bulaşan saç boyası yüzünden yeni saç rengime sevinemiyordum. Ve o günü zaten evde geçirmem gerekiyordu ve ertesi günü de ve hatta bir sonraki günü de.

Cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkartılır?

Sigara külüyle çıkar. En yaygın olan yöntem bu. Hemen hemen herkesten duyabilirsiniz. Sigara külüyle ciltteki saç boyasını çıkartma yöntemi. Peki işe yarıyor mu? Pamuğa sigara külü ve biraz da krem, önce krem sonra kül tabii ki ve sonra bastıra bastıra boyanın değdiği yeri siliyorsunuz. İşe yarıyor ama çok bastırmanız gerektiği için, benim gibi hassas bir cilde sahipseniz baya da kızarıyor.

Bunun yerine kulaklarınıza yüzünüze, yani saç boyasının bulaşma ihtimali yüksek olan yerlerinize yağlı bir krem veya vazelin sürmek daha mantıklı. Hem çıkartmaya çalışırken cilt o kadar hasar görmez hem de boyayı o kadar tutmaz.

saç boyası ciltten nasıl çıkar

Bebek yağı ve yüz temizleme jelini karıştırıp bir pamuğun üstüne sürün ve daha sonra boyalı cilde dairesel hareketlerle uygulayın. Bu da bir seçenek.

Saç boyası ciltten nasıl temizlenir?

Zeytinyağı da yine alternatifler arasında. Yani her evde kolayca bulunabilecek bir şey sonuçta. Pamuğa biraz zeytinyağı döküp, cildinize uygulayın.

Saç boyasını ciltten çıkartmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem de parmaklar ve tırnaklar için. Limonu ortadan ikiye kesin. Suyunu sıkıp için, onunla işimiz yok. Kabuğun içine bir çay kaşığı karbonat atın, köpürünce parmaklarınızı içine sokun ve bir iki dakika bekletin. Saç boyasını tırnaklardan çıkartmak için harika bir formül bu da. Aynı formülü genital bölge veya koltukaltını beyazlatmak için de kullanabilirsiniz.

Aseton veya saç spreyi kullananlar da var ciltteki saç boyasını çıkartmak için fakat ben bunları uygulamıyorum çünkü dediğim gibi cildim hassas. Kızarabilir. Eğer sizin cildiniz çok hassas değilse, bu yöntemi de deneyebilirsiniz.