Saç Neden Kabarır? Kabaran Saçlar İçin Evde Maske Çözüm Yöntemleri

Kabaran saçlar için evde ne yapılmalı maske çözüm yöntemleri

Saçlarım neden kabarıyor diyorsanız bunun nedenlerini ve kabaran saçlar için evde maske ile çözüm yöntemleri neler bunlardan bahsetmek istiyorum. Çünkü aynı sorunu ben de uzunca bir süre yaşadım.

Saç neden kabarır? Önce bundan bahsedeyim. Eğer incelmişse, nemsiz kalmışsa ve ihtiyacı olan vitamini, minerali ve kanı elde edemiyorsa bu durum ortaya çıkar. Yani ürün kullanmadan önce ilk yapmanız gereken şey detaylı bir kan tahlili yaptırmak.

Biliyorsunuz ki kansızlık kadınlarda sıkça rastlanan bir sorun. Ülkemizde de genetik olarak çok fazla insanda var. Ve bu saç dökülmesi, incelmesi, kuruması, kırılması gibi pek çok soruna sebep oluyor.

Yıkandıktan sonra saç kabarması sorunu yaşıyorsanız buradaki problem de yine yukarıda saydıklarıma artı olarak kullandığınız şampuan olabilir. Ve olması gerekenden daha sık banyo yapıyor olabilirsiniz. Birazdan çözüm yöntemlerinde buna değineceğim.

Kabaran saçlar için evde çözüm yöntemleri

Önce saçın kabarmaması için ne yapılmalı buna bakalım daha sonra kalıcı çözümler için maske ve diğer dikkat etmemiz gereken şeylere geçelim.

Saç neden kabarır

Daha önce evde sabitleyici doğal saç spreyi nasıl yapılır anlatmıştım. Bunu günlük olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde banyo sonrası limon suyu veya hindistan cevizi yağı ya da argan yağı gibi bir besleyici kabarıklık önleyici yağı dipten uca uygulayabilirsiniz.

 • Kuruturken yüksek ısı kullanmayın
 • Haftada en fazla 2 kez yıkayın
 • Derinlemesine nemlendirici maske uygulayın
 • Protein bazlı saç kremi kullanın
 • Organik şampuan kullanın
 • Havluyla kurulamayın

Bunlara ek olarak tarama işlemini duşta kremi sürdükten sonra yapın. Saçların kabarmaması için ne yapılmalı evde en iyi çözümünüz tüm bunlara ek olarak ipek yastık kılıfı kullanmaktır.

Saçlarım kabarıyor ve elektrikleniyor diyorsanız en büyük eksikliğiniz nemdir. Banyo sonrası yukarıda söylediğim yağlardan mutlaka uygulayın, beslenme şeklinizi gözden geçirin ve avokado, hindistan cevizi yağı, tahin gibi sağlıklı yağları listenize ekleyin. Ve haftada 1 kez mutlaka, gerekirse 2 kez bolca nem maskesi yapın.

Kabaran saçlar için maske tarifi

Şimdi birlikte kabaran saçlar için maske tarifi hazırlayalım. Ben çok faydasını gördüm. Saç bakımı çok önemli. Asla kendine gelmez denilenlerin bile nasıl değiştiğini, toparlandığını kendi gözlerimle gördüm. O yüzden ümidinizi yitirmeyin.

Kabaran saçlar için maske tarifi

Uygulayabileceğiniz karışımlar şu şekilde olabilir. Bunları dönüşümlü olarak da yapabilirsiniz. Yani hep aynısını yapmayın.

 • Mayonez yumurta bal maskesi
 • Muz badem yağı maskesi
 • Avokado, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı maskesi
 • Balkabağı bal maskesi
 • Yumurta yoğurt maskesi
 • Aloe vera kakao maskesi

Özellikle aloe vera gibi yoğun nem sağlayan destekçileri her karışımınızda kullanabilirsiniz. Tabii ki jojoba yağı veya gül suyunu da. Chia tohumu saç maskesi de protein bazlı olduğu için oldukça besleyici ve onarıcıdır. Ceviz kabuğu suyu saç için nasıl kullanılır anlatmıştım, yedikten sonra kabuklarını saklamanızda fayda var.

Evde saç bakımı için çemen otu tohumu da tam bir mucize gerçekten. Özellikle yeni köklerin çıkmasını istiyorsanız denemenizde fayda olacaktır. Saç dökülmesi için maske tarifi de yine ihtiyacınızı karşılayacak olan tariflerden biri. Kakao pirinç maskesi de çok iyi geliyor.

Ve eğer kendiniz karışım hazırlamak istemiyorsanız son zamanlarda sıkça kullandığım ve çok memnun kaldığım Boom butter saç bakım yağı işinizi çok kolaylaştıracaktır çünkü içinde 7 farklı harika yağ karışımı var.

Hask keratin protein düzleştirici saç bakım maskesi yorumlar

Canlı nemli güçlü ve parlak

Eğer saçlarınızın canlı nemli güçlü ve parlak olmasını istiyorsanız hem içeriden hem dışarıdan onarım ve bakım gerektiğini bilmeniz şart. Yani hiçbir ürün tek başına bu sorunları çözmez.

 • Günde ortalama 2 litre su tüketimi
 • Çinko, bakır ve omega-3 desteği almak
 • Organik şampuan ve saç kremi kullanmak
 • Protein ve sebze ağırlıklı beslenmek
 • Haftada 2 gün yıkamak ve maske kullanmak
 • Olumsuz düşüncelerden uzak durmak

Bu yazıda bahsettiğim her şeyi denedim, bunun dışında da pek çok şey denedim ama buraya yazdıklarım işe yarayanlar oldu. Elbette pek çok ürün aldım ve param boşa gitti. Pahalı ürünler de kısa süre işe yaradı sonra sonuç yine aynı oldu.

O yüzden bunları sizinle paylaşmak istedim ki siz de benim gibi boşa para ve zaman harcamadan çözüm bulun diye. Lütfen yazıyı siz de paylaşın ki başkalarına da yardım edebilelim.

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir