Bu Elbise Gerçek Yapraklarla Yapıldı!

yaprak elbise

Ağaçlardan toplanan yapraklarla elbise yapılabilir mi sizce? Tıpkı ilk çağlarda olduğu gibi. Neden olmasın? Kumaş yerine, doğanın ta kendisini kullanmak belki de tekstil sektöründe yeni bir çığır açar ve moda olur.

Shanghai Üniversitesi’nde okuyan dört öğrenci, güzel ve şık bir elbise için onlarca para verilmesine gerek olmadığını kanıtlamak için böyle bir çalışma yaptı.

Dünya haritasının bu bölgesinden gerçekten çok ilginç şeyler çıkıyor. Hatırlarsanız dünyanın en uzun kirpikli kadını da bu taraflardandı.

yapraklı elbise hazırlamak

Önce belirledikleri bir ağaçtan tam 6000 adet yaprak topladılar.

yapraklardan elbise

Daha sonra yaprakları, bozulup çürümemeleri için sodyum karbonat ve alkali çözeltisi hazırlayarak bu karışımın içinde beklettiler. Ve çıkartıp kuruttular.

Gerçek yapraklarla yapılan elbise

yaprak elbise

Altı bin yaprağı tek tek boyayıp, tavus kuşu tüyüne benzeyen güzel bir model verdiler. Güzellikler emek istiyor! Ve dünyada ilkleri başarmak için de çaba gerekiyor.

gerçek yapraklarla elbise

Modada doğadan esinlenmek normal ama gerçek yapraklarla yapılan bu elbise tam bir şaheser!

Ve ortaya sadece yapraklarla hazırlanmış, bu muhteşem elbise çıktı!

yapraktan elbise

Azim ve yaratıcılık yapraktan elbise!

Azimle çalışan ve müthiş bir yaratıcılık sergileyen öğrenciler, dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Sadece yiyeceklerin değil, giyeceklerin de doğallaştığı katkısızlaştığı bir dünyaya doğru mu gidiyoruz? Ne dersiniz? Bu yapraklarla yapılmış elbiseyi beğendiniz mi?