Regl Ağrısına İyi Gelen Şeyler ve Besinler

Regl ağrısı nasıl geçer? İyi gelen besinler nelerdir?

Regl ağrısı neden olur? Regl ağrısına iyi gelen besinler neler? Regl ağrısı nasıl geçer ve genel olarak regl ağrısına iyi gelen şeyler neler? Bu yazıda bazı kadınların büyük derdi olan bu konulara değineceğim.

Evet ‘bazı kadınların‘ çünkü her kadın regl ağrısı çekmez. Hatta bazı kadınlar regl olup olmadıklarını bile anlamadan bir kaç günde bu dönemi atlatırlar. Ne kadar şanslılar öyle değil mi?

Regl ağrısını çeken bilir. Hatta regl ağrısı bazen öyle yoğun olur ki, insan kafasını duvara vurmak ister. Regl ağrısı ile birlikte mide bulantısı da meydana gelir. Elbette bu, kadınlara özel sorunlardan biridir. Hatta en büyüğüdür diyebiliriz. Erkekler bu dönemi hiç anlayamaz. Regl olan kadına nasıl davranılır öğrenmeleri gerekir. Peki bu dönemi daha rahat atlatmak için ne yapmak gerek?

Regl ağrısı neden olur? Regl ağrısına iyi gelen şeyler neler?

regl ağrısına iyi gelen şeyler

Regl ağrısı hem genetik sebeplerden dolayı hem de beslenmeye bağlı olarak çok yoğun olabilir. Yani biyolojik nedenler ve yanlış beslenme bir araya geldiğinde regl ağrısı olur.

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, stres ve soğuk hava regl ağrısına neden olur. Kadınlar için yapılmış özel multivitaminler kullanmak fayda sağlamaktadır.

Sıcak su torbası regl ağrısına iyi gelen şeylerin başında geliyor. Sağlam bir sıcak su torbası ile bacaklarınızı ve karnınızı bu dönemde hep sıcak tutmalısınız. Ayrıca resimdeki gibi bir yatış pozisyonu sizi daha çok rahatlatacaktır.

Regl öncesi baş ağrısı

Regl öncesi dönem genellikle vücudun tamamıyla hassas olduğu bir dönemde. Bu dönemde dermaroller yapmamak gerekir ya da ağda, epilasyon gibi uygulamalar.

Regl öncesi baş ağrısı yaşıyorsanız, bol miktarda su içmeniz gerekiyordur. Regl ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısı, migrenler beslenmeye dayalı sebeplerdir. Bu dönemde hamur işi, şeker ve süt ürünleri tüketmediğinize emin olun.

Biliyorum ki regl döneminde insanın canı tatlı çekiyor, çikolata çekiyor ve karbonhidrat çekiyor. İşte tam da bu ihtiyacınızı giderecek harika bir sağlıklı alternatif var. Muz!

regl ağrısına iyi gelen besinler

Regl ağrısına iyi gelen besinler

Muzda hem sağlıklı karbonhidrat hem sağlıklı şeker hem de potasyum var. Ayrıca B6 vitamini ve C vitamini açısından zengin olan muz, bu içeriğiyle de doğal ağrı kesicidir.

Yumurta, hindi eti, somon balığı, kuzu ciğeri, tavuk ciğeri ve brezilya fındığı regl ağrısına iyi gelen besinlerin başında gelir. Bunları regl olduğunuz gün değil, bir hafta öncesinden tüketmeye başlarsanız ağrınız hafifler.

regl ağrısına iyi gelen besinler brezilya fındığı

Ayrıca ceviz, badem, chia tohumu, avokado ve omega-3 yağı da regl ağrısına iyi gelen besinler arasında yer alır.

Regl ağrısı nasıl geçer?

Bir hafta öncesinden tatlı, şeker, deniz kabukluları, hamur işi, süt ürünleri tüketimini tamamen ortadan kaldırmak ve bunları genel olarak da beslenme şeklinden çıkartmak gerekiyor.

Sıcak su torbası bu dönemde en iyi dostunuzdur. Yan bir şekilde yatarak bacak ve karın bölgenize koymanız regl ağrısı nasıl geçer sorusu için önemli bir çözümdür.

Gerekli vitamin ve mineralleri aldığınıza emin olun ve stresten kesinlikle uzak durun. Yoga, meditasyon, dans, yürüyüş size ne iyi geliyorsa bunu da hayatınıza sokun. Bu şekilde yoğun regl ağrısının hafiflediğini fark edeceksiniz.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir