Yüz Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nedir?

Yüz buhar banyosu nasıl yapılır faydaları zararları

Yüz buhar banyosu aynı şekilde vücut için de yüzlerce hatta binlerce yıldır uygulanıyor. Spa, hamam, sauna pek çok kültürde yaygın. Yüze buhar banyosu nasıl yapılır faydaları zararları nedir ve pek çok sorunun cevabını bu yazıda birleştirmek istedim.

Ne işe yarar dediğimiz zaman, akla ilk başta derinlemesine temizlik geliyor. Çünkü buhar banyosu gözenekleri açıyor. Ancak nasıl yapılır kısmı da önemli ve elbette çok daha fazla faydaları var.

Buhar banyosu pek çok kültürde binlerce yıldır uygulanıyor. Günümüzde daha da popüler oldu. Her semtte en az bir spa merkezi var. Bir güzellik merkezine gittiğinizde ihtiyacınıza göre yaptıkları ilk işlem çoğunlukla buhar banyosu. Çünkü temizlik cilt bakımı rutininde yer alan ilk aşama.

Yüz buhar banyosu nasıl yapılır?

Yüz buhar banyosu makinesi, sıcak su dolu tasa yüzünü tutmak ve sıcak havlu ile olmak üzere üç şekilde yüze buhar banyosu yapabilirsiniz. Evde kolayca yapmak için genelde bir tasa kaynar su doldurup, yüzünü bu tasa doğru eğip bir müddet beklemek yeterlidir.

Evde derinlemesine cilt temizliği nasıl yapılır dediğimizde bu teknik kullanılabilir. Banyoda lavaboda yapacaksanız bir sandalyeye oturun. Masada da yapabilirsiniz. Rahat bir durumda olduğunuza emin olun.

Sıcak su dolu tasa yüzünü tutmak

yüze buhar banyosu havlu

Saçlarınızı toplayın ve tonikle cildinizi temizleyin. Kaynattığınız 4-6 bardak suyu tasa dökün. Kullanmak istediğiniz yağlar ve bitkiler varsa içine atın/damlatın. Bir havlu alın ve başınızın arkasından tası kapatacak şekilde örtün. Başınız tastan 15 cm kadar uzaklıkta olsun.

Bu işlemi öksürük, bronşit, astım, faranjit gibi hastalıklar için de yapıyorlar. Suyun içine okaliptüs yağı, nane yağı gibi yağlar ekliyorlar ve çok faydasını görüyorlar.

Yüze buhar banyosu kaç dakika yapılır? Ortalama 5-10 dakika kadar. İsterseniz bu sürede iki üç tane şarkı dinleyin. Bunlar sizin seçtiğiniz eğlenceli veya rahatlatıcı şarkılar olsun. Çünkü bu işlemi yaparken stressiz olmanız da önemli.

Sıcak havlu ile cilt temizliği

sıcak havlu ile yüz temizliği

4-6 bardak suyu kaynatın, cildinizi tonikle temizleyin, kaynamış suyu bir tasa alın. Biraz ılık olmasını bekleyin. Eklemek istediğiniz yağlar varsa ekleyin ve havluyu suyun içine batırıp yüzünüze koyun. Sıcak havlu ile cilt temizliği belki daha konforlu. Gözlerinizi de havluyla kapatabilirsiniz. 5 dakika yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru ciltler için serum arıyorsanız salisilik asit serum ve glikolik asit serum ne işe yarar yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yüz buhar banyosu makinesi

yüz buhar banyosu makinesi

Yüz buhar banyosu makinesi, diğer iki işlemi yapmak istemeyenler için bir alternatif. Makinenin kılavuzunda anlatıldığı gibi doldurun ve masaya koyun. Çalıştırın. bir kaç dakika içinde buhar vermeye başlayacak. Temiz yüzünüzü 15-20 cm kadar uzaklıkta tutun.

2-3 dakika kadar yaptıktan sonra bir dakika ara verin. Cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemleyin ve duruma göre devam edin.

Yüz buhar banyosu içine ne konur? İçme suyu, kaynak suyu ve yeşil çay gibi bazı çaylar. Bitki olarak papatya ve biberiye. Yağlar arasından ise lavanta, okaliptüs, portakal ve ıtır çiçeği (sardunya) sıkça tercih ediliyor.

İşlemiş yaptıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve tampon hareketlerle nazikçe kurulayın. Serum ve nemlendirici kreminizi sürüp masaj yapın.

Yüz buhar banyosu faydaları ve zararları nedir?

Evde cilt temizliği nasıl yapılır diye merak edenler için, anlattığım bu üç yöntem ciddi manada fark yaratan yöntemlerdir. Yüz buhar banyosu faydaları ve zararları nedir şimdi detaylı bir şekilde bakalım.

  • Gözenekleri açar
  • Siyah noktaları temizler
  • Serum ve nemlendiricinin etkisini artırır
  • Cildi nemlendirir
  • Akne tedavisinde etkilidir
  • Bakteri ve mikropları öldürür
  • Kolajen üretimini artırır
  • Cilde esneklik katar
  • Anti-aging etkisi vardır

Kan dolaşımını artırdığı için o bölgedeki sorunları onarmak isteyenler için ideal bir çözümdür. Genç görünmek istiyorum, lekelerim sivilcelerim azalsın istiyorum diyorsanız, sizin için uygun. Tabii ki kuru cilt sorunu yaşayanlar için de.

Yüze buhar banyosu kaç günde bir yapılır? Yağlı bir cildiniz varsa haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Daha kuru ve hassas ciltler için haftada 1 veya on günde 1 idealdir. İlk seferde fazla yaklaştırmadan yavaş yavaş deneyin. Yanık olmaması için dikkatli olun.

Özellikle otuz yaşından sonra cilt bakımı nasıl olmalı diye soranlar için bu uygulama çok iyi çözümlerden biridir.

Sağlıklı, bakımlı ve güzel bir cilt için

Maskeler, serumlar ve kremlerin tam anlamıyla etkili olması için iyi bir temizlik şarttır. Ancak bununla birlikte sağlıklı, bakımlı ve güzel bir cilt için beslenme de çok önemlidir. Örneğin kuru cilt için günde ortalama 2 litre  su içmek de şart.

Yağlı, akneli, sivilceli ciltler için süt ve süt ürünlerinden, şekerden, paketli hazır market gıdalarından abur cuburlardan uzak durmak gerekir.

Sadece bunlar da yeterli değil. Aynı zamanda stres yönetimi de şart. Çünkü tüm organlarımız gibi cildimiz de stresten çok fazla etkileniyor. Zaten günlük yaşamın içinde, fark etmediğimiz pek çok stres kaynağı ile baş etmeye çalışıyoruz.

Bunu kolaylaştırmak için meditasyon, yoga, olumlu düşünme teknikleri, doğa yürüyüşleri ve egzersizi de hayatımıza sokmamız lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir