Salisilik Asit Serum Ve Glikolik Farkları Cilde Faydaları

Glikolik asit serum salisilik asit serum ne işe yarar farkları cilde faydaları

Salisilik asit serum ve glikolik asit serum cilde iyi gelen serumlar arasında dikkat çekenlerden. Ancak farkları nedir ve cilde faydaları neler bilmekte yarar var. Çünkü cilt serumları birer mucize gibi ancak doğru olanı kullanmak gerekiyor.

Kırışıklık giderici serum özellikle ince çizgilerin çıkmaya başladığı önemlerde çok etkili. Bununla birlikte daha önce incelemiş olduğum Qfect hyaluronik asit serum ve Serena beauty collagen anti aging serum da konuyla ilgili yazılarım arasında.

Serumları tabii ki sadece cildimiz için de kullanmıyoruz. Kirpikleri uzatan en iyi serum hangisi daha önce bahsetmiştim.

Serumlar özellikle dermaroller ile birlikte kullandığınızda çok daha etkili. Evde dermaroller nasıl yapılır anlatmıştım. Eğer cildim lekeli, kırışıklıklar var, mat ve kuru diyorsanız ya da yüzümde boynumda sarkıklar var diyorsanız ve çizgiler var diyorsanız hemen kaliteli bir dermaroller almanızı tavsiye ederim.

Salisilik asit serum ve glikolik farkları

İkisi de ayrı formlarda. Glikolik asit AHA yani suda çözünür ve meyve bazlıdır. Salisilik asit ise BHA yani söğüt gibi, kekliküzümü gibi ağaçlardan yapılıyor. Peki salisilik asit serum ve glikolik asit serum farkları neler derseniz her ikisi de cildi temizleyip, gözenekleri açar ancak bazı farklara sahipler.

Yaşlanma karşıtı tüm bakım serilerinin amacı da zaten cildi iyi bir şekilde temizlemek ve gözenekleri açmak. Ancak glikolik asit serum ne işe yarar, normal ile kuru ciltler arası için daha uygunken, salisilik asit serum daha yağlı ve sivilceye yatkın ciltler için uygun.

Her ikisi de cilt tonunu eşitler, ölü deriyi temizler ve cildi yumuşatır. Ancak her zaman söylediğim gibi birine iyi gelen bir ürün size iyi gelmeyebilir. Kendinize uygun ürünü bulabilirseniz ve cildinizi ihtiyaç duyduğu şeyi kullanırsanız en iyi sonucu alırsınız.

Salisilik asit serum ve glikolik asit serum cilde faydaları

Makyajla kusurları kapatabiliyoruz ancak bu geçici bir çözüm oluyor. Kalıcı çözümler için iyi ve düzenli bir cilt bakımı şart. Salisilik asit serum ve glikolik asit serum cilde faydaları açısından dikkat çekiyor. Şimdi bakalım ikisinin de ne gibi yararları var.

Salisilik asit serum faydaları

 • Gözeneklere nüfus eder
 • Ölü hücreleri temizler
 • Gözenekleri temizler
 • Sebum üretimini azaltır
 • İltihap ve kızarıklığı azaltır
 • Sivilce oluşumunu önler

salisilik asit serum ne işe yarar

Dediğim gibi bu BHA yani ağaç kabuklarından hazırlanır ve yağlı ciltler için daha uygundur. Ancak yukarıdaki maddelerden pek çoğuna sahipseniz ve fakat cildiniz kuruysa yine de deneyebilirsiniz tabii ki.

Glikolik asit serum faydaları

 • Ölü hücreleri temizler
 • Kırışıklıkları azaltır
 • Lekeleri azaltır
 • Cildi aydınlatır
 • Akne savaşçısıdır
 • Cildi nemlendirir
 • Diğer ürünlerin etkisini artırır

glikolik asit serum ne işe yarar

Bu çok önemli bir madde aslında. Özellikle dermaroller uygulaması ve serum kullanımı, daha sonrasında yüzünüze süreceğiniz nemlendirici krem gibi ürünlerin etkisini daha da artırır. Çünkü iyice temizlediğiniz cilt, bir sonraki ürünü emmeye daha hazır hale gelir.

Cildimin neye ihtiyacı var?

Ciltle ilgili pek çok sorunda alt sebep az su tüketmek oluyor. Cildimin neye ihtiyacı var diye soruyorsanız, her şeyden önce kendinize bunu sormalısınız. Günde ortalama 2-3 litre su içiyor muyum?

Çoğumuz artık bilgisayar başında çok uzun zaman geçiriyoruz. Veya cep telefonu, tablet gibi aletlerin başında. Ben güneşe çıkmıyorum ama yüzüm lekeleniyor diyorsanız sebebi o uzun süre baktığınız ekran olabilir.

Bunun için yaz kış cildi derinlemesine temizlemek, serumlar ve nemlendirici kremler kullanmak, üstüne güneş kremi sürmek etkili olacaktır. Tabii ki evde kendiniz nemlendirici maskeler de hazırlayabilirsiniz.

Düzenli bakım, sebze ve yeşillikler tüketmek, egzersiz yapmak ve su tüketmek cildimin neye ihtiyacı var dediğinizde listenin başına koymanız gerekenler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir