Kuru Ciltler İçin Evde Nemlendirici Maske Önerileri

Kuru Ciltler İçin Evde Nemlendirici Maske Önerileri

Kuru ciltler için maske tariflerini evde kolayca yapabilirsiniz. Doğal, organik, ev yapımı, içine ne koyduğumuzu bildiğimiz ürünler kullanmak zaten bence kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri.

Elbette burada önemli olan bazı noktalar var. Yani neyi neyle ne kadar karıştırdığımız önemli. Ve daha önce de mesela kırışıklık için evde maske nasıl yapılır yazımda bahsettiğim gibi kendi cildimize uygun, alerji yapmayan içerikler kullanmamız gerekiyor.

Bazı cilt bakım ürünleri bazı kişilere çok iyi geliyor, bazılarına hiç iyi gelmiyor veya bir etki oluşturmuyor. Cilt tipine göre maske hazırlamak önemli ama elbette iş bununla bitmiyor çünkü kuru cilt için biraz daha detaylı bir bakım gerekiyor. Bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim.

Kuru ciltler için maske ev yapımı

Aslında nelerin bize doğal nem sağladığını bilirsek, bunları birbiriyle karıştırıp kullanabiliriz. Bu noktada miktarlar önemli. Ve tabii ki cildimizin ihtiyaçları da.

Sizlerle uzun süredir kullandığım ürünleri ve hazırladığım bu tür organik bakım ürünlerini paylaşıyorum. Buna ilk olarak Braun silkepil 7 yorumu ile başlamıştım, o günlerden bugünlere geldik. Sizlerden pek çok mesaj alıyorum, bu da beni daha çok yazmaya yöneltiyor. Teşekkür ediyor, konuya geri dönüyorum.

Evde avokado maskesi nasıl yapılır?

Avokado hem besleyici hem nemlendirici harika bir meyve. Kuru cildi olanlar ne yemeli denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri. Hem cildimize sürebiliriz hem yiyebiliriz.

Evde avokado maskesi nasıl yapılır

Peki avokado maskesi nasıl yapılıyor? Malzemelere geçelim hemen.

 • Yarım avokado
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal

Gördüğünüz gibi malzemeler az ve yeterli. Burada en önemli olan şey avokadoyu blender ile çok ama çok iyi bir şekilde çekerek krem haline getirmek. Yoksa yüzünüzde pütür pütür kalır, ağırlık yapar ve rahatsız eder.

Güzel koku vermesi için sıkılaştırıcı kırışıklık giderici en iyi 10 yağ yazımdaki yağlardan birini tüm maskelerinize ekleyebilirsiniz. Daha sonra malzemeleri karıştırıp temizlenmiş cildinize uygulayın, 15-20 dakika bekleyin ve iyice durulayın. Nemi anında hissedeceksiniz. Haftada 2-3 kez uygulayın.

Kil maskesi ne işe yarar?

Tarçınlı limonlu yüz maskesi

Antioksidan, lekeleri azaltan, sivilce önleyen, mikroplara karşı etkili tarçınlı limonlu yüz maskesi aynı zamanda içindeki limondan dolayı yine besleyici.

Tarçınlı limonlu yüz maskesi

Tarçına alerjiniz yoksa evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir diğer tarif. Kokusunu sevmiyorsanız yukarıda söylediğim gibi, içine güzel kokulu bir yağ ekleyerek sorunu her zaman çözebilirsiniz. Cildim hem kuru hem sivilceli diyenler için çözüm bu derim.

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 ince dilim limonun suyu
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Tüm malzemeleri iyice karıştırıp krem kıvamına getirerek temizlenmiş cilde uygulayıp 15-20 dk bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyin. Bu tarifi uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanızı öneririm.

Esmer şeker maskesi

Hem peeling etkisi olan, hem arındırıcı hem de canlandırıcı esmer şeker maskesi ile cildimiz temizlensin, korunsun.

kuru ciltler için esmer şeker maskesi

Bu tarifte şekerin tek olayı peeling etkisi ile cildi temizlemek çünkü kendisi glikolik asite sahip yani doğal peeling kaynağı. Ama bunun yerine türk kahvesi telvesi de kullanabilirsiniz, tuz da.

 • 2 yemek kaşığı esmer şeker
 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Kuru cildi olanlar ne yapmalı denildiğinde akla gelen ilk şey eve bir kavanoz organik, temiz içerikli bir hindistan cevizi yağı almak olmalı. Hem yemek için hem kahveye ekleyip içmek için hem de yüze, saça, kuru olan neresi varsa oraya sürmek için. Gerçekten harika sonuçlar yaratıyor. Tıpkı ceviz kabuğu suyu gibi.

Yulaf bal yoğurt maskesi

Bunu mutlaka biliyorsunuzdur çünkü kendisi pek meşhur. Neden? Yulaf cilt bariyerini koruyor, lekelere karşı etkili. Bal nemlendiriyor ve besliyor, yoğurt da doğal bir pullanma karşıtı içerik. Hal böyle olunca yulaf bal yoğurt maskesi kuru ciltler için çok etkili bir hale geliyor.

Yulaf bal yoğurt maskesi

Burada da tıpkı avokado cilt maskesi tarifindeki gibi yulafı çok iyi bir şekilde çekip un kıvamına getirmekte fayda var. Yoksa yüzünüzde ağırlığını hissedebilirsiniz ve bu rahatsız edici olabiliyor.

Yoğurt maskesi başlı başına zaten cildi canlandırmak ve nemlendirmek için yeterli. Yoğurt limon karbonat maskesi tarifi çok meşhurdur mesela. Zamanında ben de kullandım. Çok hızlı sonuç gösterir. Acil durumlarda kurtarıcıdır.

Bal muz limon maskesi

Cildimin pırıl pırıl parlamasını istiyorum ama hem kuru hem de yüzümde lekeler var ne yapmalıyım diyenler işte bu maske özellikle sizin için.

Kuru ciltler için bal muz limon maskesi tarifi

Vitamin ve potasyum kaynağı, antioksidan… Muz, her gün yemekten bıkmayacağım tek meyve diyebilirim. Kabuklarını da yulaf gibi iyice çekip kullanabilirsiniz. Veya kabuğunu dışından tutup cildinize sürün ve etkisini gözlemleyin. Duruladığınız anda nemi hissedeceksiniz.

 • 1 muz
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 ince dilim limonun suyu

Bal muz limon maskesi haftada iki üç gün düzenli olarak yapmaya başladığınızda yüzünüze parlaklık verir, nem verir ve lekeleri azaltır.

Evet, kuru ciltler için evde maske önerileri bunlar. Hoşunuza gidenleri dönüşümlü olarak kullanmanızı tavsiye ederim çünkü hepsinin etkisi ve faydası farklı. Ortalama 2 litre su içmeyi ve glutenden uzak durmayı da ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir