Elizabeth Gurley Flynn

Elizabeth Gurley Flynn

Tarihte ilkleri başaran pek çok kadın var. Onlar unutulmayan kadınlar. Kadının değeri ve zekasından korkan ataerkil toplumlar, uzun yıllar boyunca hep kadınları aşağıya çekmeye çalışmıştır.

Mesela dünyanın en başarılı kadınları ya da dünyanın en zengin kadınları bu başarılarını, bir erkeğe nazaran çok daha kolay şekilde, zekası ve yaratıcılığıyla elde etmiştir. Gurley Flynn da tarihin unutulmaz kadınlarından biridir. Neden mi?

1890 yılında Amerika’da doğan ve 1964 yılında Moskova’da ölen kadın işçi önderidir. Aynı zamanda ABD Komünist Partisi başkanıdır.

Elizabeth Gurley Flynn, 16 yaşındayken siyasetle ilgilenmeye başlamıştır. 1907’de Sosyalist Parti, Sosyalist İşçi Partisi (SLP) ve Dünya Sanayi İşçileri Birliği (IWW) adına konuşmalar yapmaya başlamıştır. Özellikle dokuma ve maden sanayilerindeki grevler sırasında IWW’den yardım isteyen sendikaların desteklenmesinde etkin görev almıştır.

Elizabeth Gurley Flynn’in Hayatı

1918’de İşçilerin Özgürlüğünü Savunma Birliği‘nin kurulmasında etkili olan Gurley Flynn 1926-30 arasında Uluslararası İşçi Savunma Birliği‘nin başkanlığını yapmıştır.

Elizabeth Gurley Flynn, 1936 yılında ABD Komünist Partisi’ne girdi ve Daily Worker‘da köşe yazıları yazmaya başladı. 1953’te ABD yönetimini zor yoluyla devirmeye çalışmaktan 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Gurley Flynn

1961’de parti başkanlığına seçildi. Gurley Flynn, Sovyetler Birliği’ni ziyaret ettiği sırada öldü. Cenazesi Kızıl Meydan‘da devlet töreniyle kaldırıldı.

Eva Peron hayatı ve hikayesi

Gurley Flynn unutulmaz bir aktivist, feminist ve bir işçi lideriydi. Tarihe damgasını vuran kadınlar arasında yer almaktadır.