Eva Peron Kimdir? Hayatı Ve Hikayesi

Eva Peron kimdir hayatı

7 Mayıs 1919 – 26 Temmuz 1952 tarihleri arasında yaşamış olan bir kahramandır. María Eva Duarte de Perón ve Eva Peron ya da Evita olarak bilinen kişidir. Arjantin başkanı Juan Peron’un soy adını almıştır. Ölüm sebebi rahim kanseridir.

Eva Peron yetkisi dahilinde ve haricinde kadınların oy hakkı ve fakir halkın refahı için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmış ve bu sayede bir kahraman olmuştur.

Eva Peron hayatı ve hikayesi

Hayatının erken dönemine dair bilgiler çok net olmamakla birlikte, tango şarkıcısı Augustín Magaldi ile Buenos Aires’e kaçarak orada radyoda çalıştığı, filmlerde ve tiyatro oyunlarında rol aldığı düşünülmektedir. Eva Peron hayatı incelendiğinde, özellikle kadınlar için yaptıkları göz ardı edilemeyecek değerdedir.

Eva Peron hikayesi

Ülkenin ilk kadın peronist partisini kurmuştur. Burada asker ve sivillerden oluşan milliyetçi ve vatansever kişiler görev almaktaydı. Ülkeyi geliştirmek, fakirliği azaltmak, refah seviyesini yükseltmek ve kadının değerini artırmak Eva Peron’un en büyük isteğiydi ve bunun için çalıştı.

Madonna 1996 yılında Evita isimli, Peron’un hayatının anlatıldığı müzikalde bu kahramanı canlandırmıştır ve “Don’t cry for me Argentina” sözü buradan çıkmıştır. Tarihte bu sözün söylediği net değildir.

Eva Peron kimdir?

1948 tarihinde Eva Peron Vakfı’nı kurduktan sonra dul kadınlar ve yaşlılar için hastaneler ve bakım evleri kurdu. Eva Peron kimdir denildiğinde yaptığı en önemli şey kadınlara oy hakkı verilmesini sağlamaktı. Bizdeki Atatürk, Meksika’daki cardenizm ve Brezilya’daki vargas dönemi gibi Arjantin’de de peronizm ortaya çıktı.

Eva Peron kimdir

Bazı isimler tarihi değiştirir. Bunu yapmak kolay değildir. Cesaret ve güç ister. Hem de öyle bir cesaret ki, hayatı pahasına bir şeylere karar vermek ve adım atmak gerekir. İşte bu isimler hem o dönemde hem de tüm tarih boyunca unutulmayacak isimler haline gelirler.

Eva Peron kitap

Elbette bir düzeni değiştirmeye çalıştığı için hem yaşadığı dönemde hem de daha sonrasında bazıları tarafından çok sevildi, bazıları tarafından ise nefret edildi. Dünyada ilkleri başaran kadınlar arasında olan Eva Peron 33 yaşında hayatını kaybetti ve o döneme dair yazılan kitaplar ve Evita müzikali ile bu kahraman kadın tarihten silinmemek üzere defalarca anlatıldı.

Eva Peron kitap olarak pek çok yazar tarafından kaleme alındı. Bunlardan bazıları Thomas Eloy Martines’in yazdığı Santa Evita, Nazlı Eray’ın yazdığı Farklı Rüyalar Sokağı ve Nicholas Fraser’in yazdığı Real Lives of Eva Peron en dikkat çeken ve bilinenler arasındadır.

Che Guevara ile olan ilişkisi

Eva Peron Che aşkı olarak dolaşan efsane gerçek değildir. Çünkü bu dönemde Che henüz politika ile ilgilenmiyordu. Güney Amerika’yı motorsikletiyle dolaşmaktaydı.

che guevara aşkı

14 Mayıs 1928’de doğan Che 9 Ekim 1967 yılında 39 yaşındayken hayatını kaybetti. “Devrim ağaçta olgunlaşıp yere düşen bir elma değildir, sizin onu gerçekleştirmeniz gerekir” ve “Biri benim silahımı alıp ateş etmeye devam edecekse, ölmekten korkmuyorum” sözleri onu özetleyen ve bilinen önemli sözlerindendir.

Bazı önemli sözleri

Gölgeler, güneşin aynasında görülemezler.
Tekrar geleceğim ve bu sefer milyonlarca olacağız.
Kadınların daha fazla hak sahibi olmasını istiyorum çünkü kadınların nelere katlanmak zorunda kaldığını çok iyi biliyorum.
Peron ve Peron halkı için yaşayan sıradan bir kadınım sadece.
Zaman en büyük düşmanım.
İstemelisiniz! Buna hakkınız var! Talep etmelisiniz!

Sadece Arjantin’de değil tüm dünyada çoğu kadını etkilemiş bir isimdir. Hem yaşadığı dönemde hem de yıllar sonrasında adından bahsettiren bir kahramandır. Onun çok kısa döneme sığdırmak zorunda kalarak yaptığı şeyler asla unutulmamalıdır.

Hem Che hem de o 40 yaşını göremeden hayata gözlerini kapatmak zorunda kalmış olan ama yaşamları tarih boyunca devam edecek olan önemli kahramanlardandır. Aynı şekilde Elizabeth Gurley Flynn de bu isimler arasındadır.

Kadın güçlüdür, yaratıcıdır, yapıcıdır, kurucudur. Bu gücü göz ardı eden ataerkil sistemler yok olmaya mahkumdur.

Bir cevap yazın