Çamaşır Yıkarken Bilmeniz Gerekenler

çamaşır nasıl yıkanır

Çamaşır yıkarken nelere dikkat etmeniz gerek? Bu püf noktaları hem çamaşırlarınızı hem de çamaşır makinenizi korumak için gerekli.

Kıyafetlerinizin ve çamaşır makinenizin uzun ömürlü olması için ve kıyafetlerinizin hasar görmeden tertemiz şekilde yıkanması için bu bilgileri es geçmeyin.

Daha Temiz Çamaşırlar Daha Güçlü Çamaşır Makinesi

Çamaşırlarınızın yıpranmaması ve hasar görmemesi için, temiz ve iyi çalışan bir çamaşır makinesine ihtiyacınız var. Bazı şeylere dikkat ederek, bunları sağlayabilirsiniz. Nedir bunlar? Birlikte bakalım.

Çamaşır makinesine ne kadar deterjan koyulur?
Makinenin gözüne bazen çok deterjan doldururuz. Kıyafetler iyice temizlensin, deterjanla bol bol yıkansın diye. Fakat fazla koyulan deterjan hem makinenin deterjan gözünde kalır ve içeri çekilmez hem de çamaşırları makineden çıkardığınızda üstlerinde deterjanlar olur.

ne kadar deterjan konur

Fermuar ve düğmeler kopmasın
Gömlekleri, pantolonları ve ceketleri yıkarken düğme ve fermuarlarını kapatmalısınız. Böylece makinenin içinde hareket ettikçe fermuar ve düğmeler hasar görüp kopmaz.

fermuar ve düğmeli kıyafetler çamaşır makinesinde nasıl yıkanır

Mayo ve bikini nasıl yıkanır?
Mayo ve bikinilerinizi denizden veya havuzdan çıktıktan sonra makineye atmayın, elde yıkayın. Tuz, güneş losyonu ve kloru en kısa zamanda mayonuzdan çıkartmanız gerekir. Ama çamaşır makinesinde yıkarsanız hem rengi solar hem de mayonuz süner ve gevşer.

mayo bikini nasıl yıkanır

Yastık nasıl yıkanır?
Yastıklarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat yastığınız çok büyükse ve çamaşır makinesinin haznesini tamamen kapatıyorsa, iyi temizlenmeyebilir ve makinenize zarar verebilir. Uygun boydaki yastıklarınızı makineye atıp, iki tur yıkama programına ayarlamalısınız. Özellikle uyku yastıklarınızda, tam temizlik için bunu deneyin.

yastık nasıl yıkanır

Çamaşır makinesi bakımı da çamaşır yıkarken bilmeniz gereken önemli detaylardan

Çamaşır makinesine ne kadar çamaşır koyulur?
Makineyi doldurmaktan bahsetmişken, çamaşır makinenizin uzun ömürlü olması ve çamaşırlarınızın verimli şekilde temizlenebilmesi için çamaşır makinesini tıka basa doldurmayın. Tek seferde tüm çamaşırları yıkayıp, tasarruf etmek isteyebilirsiniz fakat bu size daha fazla zarara mal olabilir.

Çamaşır makinesine ne kadar çamaşır koyulur?

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?
Çamaşır makinenizin temizliğine ve bakımına özen gösterirseniz, o kadar uzun yıllar boyunca çamaşır yıkayabilirsiniz. Mesela çamaşır yıkarken makineniz hareket ediyorsa, banyoda bıraktığınız makineyi yıkama sonrası salonda buluyorsanız mutlaka kireç çözücü kullanmalısınız.

Ayrıca deterjan çekmecelerini de birikmelere karşı temizlemeli ve alt kapağını açıp metal para düğme gibi şeylerin sıkışıp şıkışmadığını kontrol etmelisiniz.

çamaşır makinesi temizliği

Doğal çamaşır deterjanları
Çamaşır yıkarken olabildiğince doğal ve organik çamaşır deterjanları kullanın. Birkaç damla organik sirke, maytlardan ve bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Limon ve tuz da özellikle beyaz çamaşırlarınızın daha parlak olmasını sağlar. Ucuz ve açık deterjanlar yerine kaliteli ve bilindik deterjanları da tercih edebilirsiniz.

Doğal çamaşır deterjanları

Çamaşır yıkarken bilmeniz gereken bu püf noktalarına dikkat ederseniz, hem tertemiz çamaşırlarınız olur hem de çamaşır makinenizin ömrü uzar. Ayrıca çamaşırlarınız yıpranmaz, solmaz ve tam anlamıyla hijyen sağlarsınız. Sizin de önerileriniz varsa yorum bırakmayı unutmayın.