Kil Maskesi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları

Kil maskesi ne işe yarar faydaları

Kil maskesi düşündüğünüzden daha çok işe yarıyor. Özellikle yağlı sivilceli, akneli ciltler üzerinde etkili. Nasıl kullanılır ve diğer faydaları neler bakalım.

Farklı cilt türleri için farklı kil maskeleri kullanılır. Kuru ciltler için başka, mat olanlar için başka. Yağ dengeleyici olanlar da var, gözenek açanlar da.

Kil maskesi ne işe yarar? Özellikli cildi temizlemek, yağ dengesini düzenlemek, bakterileri temizlemek ve derinlemesine arındırmak için kullanılır.

Ben de daha önce Bee Beauty multi vitaminli leke karşıtı kil maskesi kullanmıştım. Yorumlarımı sizinle paylaşmıştım.

Akne tedavisinde çok etkilidir. Aynı zamanda cildi sıkılaştırıp gençleştirir. Kil maskesi ayrıca saç için de kullanılıyor. Bu da yine yağ dengesini düzenlemek ve deriyi bakterilerden arındırmak için tercih ediliyor.

Saç için kil maskesi veya sabunu kullanabilirsiniz. Haftada 1 kez diplerden uçlara doğru sürüp 15 dakika bekletin ve sadece durulayın. Kepek, kaşıntı, saç dökülmesi ve kuruluk gibi sorunlar için etkilidir.

Kil maskesi nasıl kullanılır? Faydaları neler?

Önce liste olarak faydalarına bakalım. Daha sonra türleri neler ve nasıl kullanılır kısmına geçelim.

  • Cilt tonunu düzenler
  • Cildi gençleştirir
  • Yumuşaklık ve parlaklık verir
  • Hücrelere oksijen taşır
  • Gözenekleri açar ve küçültür
  • Sebum üretimini dengeler
  • Detok etkisi vardır
  • Bakteri gidericidir

Gözenekler açıldığında ve içine kir ve yağ girdiğinde bu tıkanıklık beyaz ve siyah noktalara, sivilcelere, akneye sebep olur. Bunları temizlemenin en iyi yolu kil maskesi kullanmaktır.

Özellikle sıkılaşma ve kırışıklıklar için evde aspirin ve yumurta akı maskesi de yapabilirsiniz.

Şimdi kil maskesi türlerine bakalım ve ne işe yarar bilgi edinelim. Böylece kendimiz için uygun olanı seçebilelim. Ki bu kısma başlamadan önce Claderm kahveli kil maskesi yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Kil maskesi türleri kullanımı

Kaolin kili : Aynı zamanda çin kili olarak da geçer. Kozmetik ve ilaç sektöründe sıklıkla kullanılır. Hassas ciltler için tavsiye edilir. Çoğunlukla beyazdır ama sarı, kırmızı ve kahverengi formları da vardır. Cildi arındırır ve aydınlatır.

Bentonit kili : Çok yağlı ciltler için uygundur. Bakterileri temizler, cildi sıkılaştırır. Siyah, beyaz, sarı, kırmızı ve kahverengi formlardadır. Suyla karıştırıldığında genişler.

Fransız yeşil kili : Rengini su yosunları ve klorofillerden alır. Peeling etkisi vardır. Cildi derinlemesine temizler ve kan dolaşımını artırır.

Fuller’in toprağı : Hassas ciltler için uygun değildir. En iyi emicilerden biridir. Cilt tonunu açma ihtimali vardır. Sivilce, akne, siyah noktalar için çok etkilidir. Haftada en fazla 1 kez kullanılmalıdır.

Rhassoul kili : Mineral açısından çok zengin, güçlü bir arındırıcıdır. Yağlı ciltler ve gözeneler üzerinde çok etkilidir.

Kil maskesi kullanımı

Kil maskesi kullananlar, düzenli bir şekilde uyguladığında yani haftada en az 1 kez, 1 ay içinde farkı görebiliyor. Özellikle yağlı ciltler, gözenekler ve lekeler üzerinde etkili olabiliyor.

Peki kil maskesi kullanımı nasıl olmalı? Cildi yıkayıp kurulayın. Sonra uygulayıp bekleyin. Bir süre sonra kuruyacak ve gerilme hissedeceksiniz. O zaman sadece suyla durulayın.

Kaç yaşında kullanılır? Ergenlik döneminden başlayarak her yaşta, soruna göre uygun olan bir türünü kullanabilirsiniz.

Kızarıklık yapar mı kaşındırır mı? Eğer bu tür etkileri olmuşsa size alerji yapmış olabilir. Farklı bir tür veya marka denemeniz gerekebilir.

Sivilce yapar mı veya sivilcelere iyi gelir mi? Yapmaz ancak yapsa dahi bu bir iyileşme belirtisi olarak da kabul edilebilir. Sivilcelere iyi gelir zaten en büyük özelliği de budur.

Kil maskesinden sonra yüze ne sürülmeli? Duruladıktan sonra rutininizin içinde olan serum ve nemlendiricinizi sürebilirsiniz. Retinol kullanmayın, hyaluronik asit kullanabilirsiniz.

Kaç dakika durmalı? En fazla 10 dakika. Daha fazla bekletilmemeli. Zaten kısa sürede kuruyacaktır.

Dikkat edilmesi gereken 3 önemli şey

Dikkat edilmesi gereken 3 önemli şey vardır. Bunlar hem sağlığınız için hem de verim alabilmeniz için çok önemli.

Doğru ürünü seçmek. Her ürün herkese uygun değildir. Sizin ihtiyacınız nedir, tam olarak bilip buna uygun ürünü kullanırsanız ancak o zaman verim alabilirsiniz.

Ürünü fazla bekletmek. Tamamen kurumasını beklemenize gerek yok. Normalde 10 dakika süre veriliyor, bu süreyi aşmamak en doğrusu.

Ürünü her yere sürmek. Belki gözenekleriniz sadece burun bölgesinde veya T bölgesinde var. Ya da sivilceniz. Doğru ürünü sadece gerekli ve doğru yere sürmek en mantıklısı olacaktır.

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir