Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikür nasıl yapılır? Manikür yaparken nelere dikkat edilir? Manikür yapmak aslında çok kolay. Gerekli set ve yumuşatıcı ile 10 dakika!

Tırnaklar bakımlı kadınların dikkat etmesi gereken bir noktadır. Bakımlı tırnaklar için manikür önemli bir uygulamadır. Ancak manikür gelişigüzel yapılmaz.

Manikürün bazı uygulama aşamaları vardır. İşte o aşamalar:

Öncelikle tırnağı maniküre hazır hale getirmek gerekir. Tırnakta oje vb. kalıntılar varsa bunlar temizlenmelidir.

Sonraki aşama, tırnakların kısaltılması ve törpülenmesidir. Manikürün bu aşamasında arzuya göre tırnaklar kısaltılır. Uzun tırnakları seviyorsanız hiç kısaltmadan törpü aşamasına da geçebilirsiniz. Nasıl törpüleneceği de yine sizin zevkinize kalmıştır. Küt törpü, yuvarlak törpü veya sivri törpü yapabilirsiniz. Ancak törpüleme işlemi son derece hassas bir noktadır. Törpü yavaş hareketlerle tırnağın ortasından yanlara ve yanlardan ortaya doğru uygulanmalıdır.

manikür nasıl yapılır törpü

Törpüleme işleminin ardından tırnak etlerinin yumuşatılması aşaması gelir. Tırnak eti yumuşatıcı malzemelerin karıştırıldığı ılık suda parmaklar bekletilir. Bu süre yaklaşık 10-15 dakikadır.

Evde manikür nasıl yapılır

Bu aşamada evde manikür yapmanın avantajlarından yararlanabilir, bir yandan dizinizi izleyebilirsiniz.

Tırnak etleri yumuşadığında yapılması gereken ise onları geriye itmektir. Bu noktada tırnak iticilerinden yararlanılabilir ya da manikür makası veya pens yardımıyla etler kesilebilir. Tırnak etlerini kesecekseniz dikkatli olmalısınız. Sadece size ait bir makas olmalıdır. Ayrıca kesilen tırnak etlerinde 4 saat süreyle enfeksiyon riski bulunduğundan bu sürede antiseptik ürünler kullanılmalıdır.

Sadece idrar yolu enfeksiyonu gibi kadınlarda sıkça görülen enfeksiyonlardan biri de manikür veya pedikürle oluşabilecek enfeksiyonlardır, unutmayın.

Manikür yaparken tırnak etlerinizi hafifçe ve kanatmadan kesmeye özen gösterin. Manikür işlemi böylece tamamlanır. Oje sürmeden önce tırnaklarınızı kolonya ile veya alkol ile dezenfekte edin arından Kalyon tırnak bakım yağı veya evde tırnak bakım yağı nasıl yapılır yazımda anlattığım doğal yağlardan sürebilirsiniz.

Bu bakım aşamasını kesinlikle atlamayın. Bunları tamamladıktan sonra da isteğinize göre bir oje sürerek işlemi bitirebilirsiniz.

Kalıcı bir manikür için eller ve tırnaklar zaman zaman nemlendirilmelidir. Normal bir manikür periyodu haftada bir veya on günde birdir.

Bir cevap yazın