Sivilce Çıkmasını Nasıl Engellerim? Önlemek İçin Besinler

Sivilce çıkmasını engelleyen besinler

Sivilce çıkmasını engellemek için kullanmadığınız krem, maske, sabun, ilaç kalmadıysa olaya bir de bu açıdan bakın. Çoğu kişi cildin de bir organ olduğu bilgisini göz ardı ettiği için, işin beslenme kısmını atlıyor. Bu yüzden hep dışarıdan bir şeyler sürerek düzeltmeye çalışıyor.

Elbette kullanacağımız krem, serum, maske ve ilaçların da etkisi var, daha önce yüzdeki sivilceleri yok etmek için ne yapabilirim? yazımda anlatmıştım fakat sivilce çıkmasının nedenleri üzerine de kafa yormamız gerekiyor. Yani kişi ‘ne yaptığımda, ne yediğimde çıkıyor’ diye kendine sormalı ve bu gözlemi yapmalı.

sivilce çıkmasını nasıl engellerim

Özellikle yağlı veya şekerli yediğinizde, süt ve süt ürünleri kullandığınızda ortaya çıkan bu arkadaşlar sayesinde pizza yemek, börek çörek yemek, hamburgerden keyif almak neredeyse imkansız hale gelebiliyor.

Çünkü özellikle yağ, şeker, glutenli yiyecekler, diyet içecekler ve süt ürünleri tüm organlara zarar verdiği gibi cilde de veriyor. Peki sivilce çıkmasını nasıl engellerim diye sorduğumuzda bu noktada ne yiyeceğiz?

Kil maskesi nasıl kullanılır?

Sivilce çıkmasını engelleyen besinler hangileri?

Sivilce çıkmaması için yenmemesi gerekenler listesini öğrendik şimdi sivilce çıkmasını engelleyen besinler hangileri bunlara bakalım. İlk başta özellikle düşük glisemik indeksli kompleks karbonhidratlar geliyor.

  • Kompleks karbonhidratlar
  • A, D, E vitamini açısından zengin yiyecekler
  • Çinko içeren yiyecekler
  • Zerdeçal
  • Probiyotikler

Kompleks karbonhidrat içeren besinler : Kinoa, siyah pirinç, kırmızı ve sarı biber, havuç, tatlı patates, domates, ıspanak, kayısı, bezelye, fasulye.

A, D ve E vitamini nelerde var? Ton balığı, ciğer, yumurta, badem, brokoli, soğan, sarımsak sivilce çıkmaması için ne yenmeli denildiğinde mutlaka diyet listesine eklenmesi gerekenlerdendir.

Sivilce çıkmaması için yenmemesi gerekenler

Çinko içeren yiyecekler : Nohut, barbunya, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, kaju, fındık, badem, tatlı patates, kale, bitter çikolata. Ki kendisi regl ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında da yer alıyor.

Zerdeçal hem antioksidan hem de iltihap giderici harika özelliklere sahip. Zerdeçal maskesi ne işe yarar daha önce anlatmıştım. Tüy azaltıcı maske yaparken veya genital bölge ve koltuk altı beyazlatma işlemi yapmak için kür hazırlarken kullanabilirsiniz.

Probiyotik olan yiyecekler denildiğinde akla ilk olarak yoğurt, kefir ve turşu gibi fermente gıdalar gelir. Ayrıca probiyotik takviyesi olarak da doktorunuzun önerisine göre kullanabilirsiniz.

Temiz sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Dünyada %10 civarında insan akne, egzama ve sivilce sorunu yaşıyor. Bu sorunla uğraşırken inci taşı veya chia tohumu maskesi gibi dışarıdan bakım yapmak da önemlidir fakat beslenme şeklinin düzenlenmesi, temiz sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler listesinde yer almadıkça istenilen verim alınamaz.

Şekerli gıda tüketenlerde cilt sorunları yaşama oranı %30 yükseliyor. Aynı şekilde kek, pasta gibi şeyler tüketme alışkanlığınız varsa üzerine bir %20 daha ekleyin.

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Kadınlar adet dönemlerinde geçici olarak cilt sorunları yaşayabiliyor. Fakat hem bu dönemde hem de haftada 1 gün küçük miktarda bitter çikolata yemek, cilt problemlerinin oluşmasını %99 engelleyebiliyor. Yani bu dönemde kıymalı karnıyarık börek yemek isteyebilirsiniz veya tatlılar, şekerlemeler. Fakat bunları sürekli değil, aralarda tüketmelisiniz.

Pürüzsüz bir cilt için ne yapılmalı daha önce anlatmıştım. Bakım rutinini düzenli olarak yapmakta fayda var. Olabildiğince katkısız ürünler kullanmakta da. Mesela evde organik temizleyici tonik nasıl yapılır yazısı size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir