Boyalı Yıpranmış Saçlar İçin Nasıl Bakım Yapılır?

Boyalı yıpranmış saçlar için bakım

Boyalı yıpranmış saçlar, özellikle açma işlemi görmüşse kuruyor ve tüm nemini canlılığını kaybediyor. Bugün boyanmış yıpranmış ve kuru saçlar için nasıl bakım yapılır bunu anlatacağım size.

Pandemiden dolayı hemen hemen her şeyi kendimiz yaptık. Evde saç kesiminden evde ekmek yapımına kadar, saç boyamak ve açmak da bunlardan bir tanesiydi.

Profesyonel olmadığımız için ancak deneyerek uyguladığımız çoğu boya ve açıcı saçlarımızı yıprattı. Saçlar nemini kaybetti, saç uçları mısır püskülü gibi oldu.

Peki neden böyle oldu? Çünkü saç kendi doğal proteini olan keratini kaybetti. Demek ki yıpranmış saçlar için ne yapılmalı dediğimizde ilk önem vermemiz gereken şey bu.

Saç açtıktan sonra turunculuk nasıl gider?

Saç neden yıpranır ve nemini kaybeder?

Önce nerede hata yaptığınızı bilmek, her türlü hasar, hüzün ve hastalık için önemlidir. Çünkü sorunun sebebini bulabilirseniz, çözüm çok daha kolay olur.

Bu sebebi bulmak ayrıca aynı hatayı yapmaya devam etmenizi de önler. O yüzden şimdi bakalım saç neden yıpranır ve nemini kaybeder.

 • Saç boyası
 • Saç açma işlemi
 • Isıya maruz kalma
 • Saç kestirmeme
 • Yanlış şampuan kullanımı
 • Az su içmek
 • Kansızlık ve vitamin eksiklikleri

Daha önce hem saç dökülmesi hem de kadınlarda tepeden saç dökülmesi ile ilgili yazılar yazmıştım, detayları oradan okuyabilirsiniz. Göreceğiniz gibi saç dökülmesinin çözümü var.

Diğer maddeler için ise, hangisini veya hangilerini yaptığınızı ve yapmaya devam ettiğinizi analiz etmeniz kolaylık sağlayacaktır.

saç yıpranmasına ne iyi gelir

Yıpranmış saç nasıl anlaşılır ve onarılır?

Saçlarımın sağlık durumu acaba nasıl?” diye düşünüyorsanız şimdi size maddeler halinde yıpranmış saç nasıl anlaşılır yazacağım. Ardından da nasıl onarılır onu anlatacağım.

 • Birbirine karışır kolay taranmaz
 • Kabarır
 • Mısır püskülü gibi olur
 • Kurur
 • Matlaşır
 • İncelir
 • Kırılır

Eğer sizde de bu sorunlar varsa, ki bende üst üste yapılan boya ve açma işlemlerinden sonra çok oldu, yıpranmış saç nasıl onarılır anlatayım.

Öncelikle asla ıslakken taramayın. Sıkça taramayın. Kuru ve yıpranmış saçlar için hazırlanmış olan şampuanlardan kullanın. Mutlaka saç kremi kullanın. Güneş ışığına dikkat edin.

Kuaf keratin saç bakım maskesi yorumlar

Saça en iyi gelen bitkisel yağlar

Boyalı yıpranmış saçlar için nasıl bakım yapılır kısmına geldik. Bunun için özellikle saça en iyi gelen bitkisel yağlar odaklanmanız gereken şeylerdir. Bunlar hangileri?

Jojoba yağı, zeytinyağı, nane yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve argan yağı. Bunlara avokado yağı da ekleyebilirsiniz. Hepsinin olduğu bir ürün var Boom Butter saç bakım yağı, benim işimi kolaylaştırdı.

Her banyo sonrası ıslak saça sürüp, o şekilde kurutuyorum. Saçta bırakabildiğiniz için her gün bile sürebilirsiniz. Buna ek olarak tabii ki maskeler de kullanmanız gerekebilir.

Mesela Organic Shop hindistan cevizi ve shea yağlı saç bakım maskesi de kullanıyorum. Bunu da bir süre bekletip duruluyorsunuz. Tabii ki keratin maskeleri de bu durumda en büyük kurtarıcıdır.

Saç yıpranmasına ne iyi gelir?

Yukarıda anlattıklarımla birlikte yapmazsanız olmaz denilecek kadar önemli bir kaç şey daha var. Saç yıpranmasına ne iyi gelir denildiğinde evde yapabileceğiniz şeyler şunlar.

Vitamin kullanmak. Özellikle biotin, C vitamini, A vitamini, Omega-3 ve antioksidanlar. Saçınızı her gün yıkamayın. İpek yastık kılıfı kullanın. Isıya maruz bırakmayın.

Duştan çıkarken son 5-10 saniye soğuk su ile yıkanın. Yapılan araştırmalarda bu, bütün vücut için çok sağlıklı. Ve son olarak günde ortalama 2 litre kadar su içmeye dikkat edin.

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir