Yüzdeki Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Yüzdeki kahverengi lekeleri yok etmek için ne yapmak gerekir? Lekesiz ve pürüzsüz bir cilt çoğumuzun en büyük dertlerinden biri. Ciltte lekeler varsa kapatmak için fondöten vb. kozmetik ürünlere başvururuz. Ancak bunlar kimyasal ürünlerdir ve cilt için zararlıdır.

Cilt lekeleri için peki neler yapılabilir?

Öncelikle cilt temiz olmalıdır. Cilde yapılacak her uygulamada cildin temiz olmasına özen göstermeliniz. Böylece daha etkili sonuç alınacaktır.

Sirke cilt lekelerini açmada etkili bir yöntemdir. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi daha çok önerilir. Eşit oranda elma sirkesi ile suyu karıştırınız ve bu karışımı özellikle gece yatmadan önce lekeli bölgelerinize sürün. Bu uygulamayı her gece yapabilirsiniz.

Bal ve nişasta karışımı cilt lekelerini açma özelliği gösterir. Nasıl mı? Bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı nişastayı karıştırın. İyice karıştırın ve sonra elde edilen karışımı günde iki defa lekeli bölgenize sürün. Sabah ve akşam sürebilirsiniz.

Limonun suyu cilt lekelerini açmada kullanılan doğal bir yöntemdir. Limonun suyu kadar kabuğu da önemlidir.

limon cilt lekelerini açma

Cilt lekeleri için doğal maske

Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğuyla maskeler yapılabilir. Yumurta akı ve limon kabuğunu karıştırın, krem kıvamına gelene kadar devam edin. İstenilen kıvama gelince banyo yapmadan bir saat kadar önce lekeli bölgelerinize masaj yaparak uygulayın ve bekleyin.

Aspirin ve yumurta akı maskesi ne işe yarar?

Cilt lekeleri hemen geçmez. Bu uygulamaları devamlı ve düzenli olarak yaparsanız sonuç alabilirsiniz. Cilt lekeleri için doğal maskeleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Ve cildin kollajen düzeyine dikkat etmenizi de. Böylece pürüzsüz bir cilt ve sağlıklı parlak bir cilt sahibi olabilirsiniz.

Cilt lekeleri neden olur?

Cilt lekeleri neden olur dediğimiz zaman karşımıza pek çok sebep çıkabilir. Şimdi sizinle listeyi paylaşacağım ama sıklıkla görünen sebep güneş lekeleridir.

  1. Güneş Hasarı: Uzun süreli güneşe maruz kalma, cildinize zarar vererek lekelere neden olabilir. Güneş yanığı, kahverengi güneş lekeleri (güneş çil), cilt kanseri gibi sorunlara yol açabilir.

  2. Melazma: Melazma, genellikle hormonal değişiklikler, hamilelik veya doğum kontrol hapı kullanımı gibi faktörlerden kaynaklanan ciltte koyu lekelerin oluştuğu bir durumdur.

  3. Post-enflamatuar Hiperpigmentasyon: Akne, yara izleri veya cilt enfeksiyonları gibi iltihaplanmaya neden olan durumlar, ciltte hiperpigmentasyon yani renk değişikliği ve lekelerin oluşmasına yol açabilir.

  4. Yaşlılık Lekeleri: Yaşlanma süreciyle birlikte, güneş hasarı, ciltteki kolajen azalması ve diğer faktörler nedeniyle yaşlılık lekeleri ortaya çıkabilir. Bunlar genellikle eller, yüz ve dekolte bölgesinde görülür.

  5. Akne Lekeleri: Sivilce veya akne sonrası ciltte lekeler oluşabilir. Bu lekeler, ciltteki iltihaplanma ve yara iyileşmesi sürecinde melanin birikimi sonucu oluşur.

  6. Genetik Faktörler: Ciltteki leke eğilimi bazen genetik faktörlere bağlı olabilir. Örneğin, doğuştan gelen çil eğilimi olan kişilerde lekeler daha sık görülebilir.

  7. Hormonal Değişiklikler: Hormonlardaki değişiklikler, özellikle hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı veya menopoz gibi durumlarda ciltte lekelerin oluşmasına neden olabilir.

  8. Yara veya İltihaplanma: Ciltteki yaralanmalar, kesikler, yanıklar veya diğer iltihaplanma durumları, ciltte lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Doğal yöntemlerle lekeleri yok etmek istiyorum diyenler için yukarıda bir tarif verdim. Diğer seçenekler için doktora başvurmanız önemlidir. Bir diğer çözüm çeneklerinden biri olarak cilt tonunu eşitleyen nemlendirici krem de kullanabilirsiniz.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir