Bıttım Sabunu Saça Ve Yüze Nasıl Kullanılır? Faydaları Nedir?

bıttım sabunu faydaları kullanımı

Bıttım sabunu menengiç yağından yapılan, Mardin ve Siirt bölgesine has bir sabundur. Saça ve yüze nasıl kullanılır? Faydaları nedir? Kullananlar memnun mu bu yazımda anlatayım.

Çedene, çıtlık, çitlenbik ve çitenbik gibi isimlerle de bilinen bıttım sabunu özellikle doğal içeriği ile ilgi çeker. İçinde herhangi bir kimyasal veya koruyucu içermediği için, saç ve cilt problemleri olanlar tarafından tercih edilir.

Bıttım sabunu nedir? Kahverengi kabukları olan aşılanmamış bir fıstık türünden yapılır. Menengiç yağı ile birlikte hazırlanır. Pek çok uzman bu sabunu önerir. Faydaları nedir dediğimizde özellikle kepek ve terbisil krem gibi mantar sorunları üzerinde etkili olduğunu söylemek gerekir.

Sarı ve yeşil renkte olan bıttım sabunu (bittim de deniyor), saç dökülmesi ve egzama sorunları için kullananlar tarafından oldukça beğeniliyor. Bugüne kadar pek çok şey denedim ama çözüm bu kadar basitmiş diyen pek çok kişiye denk gelebilirsiniz. Doğal çözümler aslında ilk tercihimiz olmalı belki de.

Bıttım sabunu faydaları nedir?

Botan sabunu olarak da bilinen bıttım sabunu faydaları nedir şimdi birlikte bakalım. Belki siz de uzun bir süredir bu şikayetlere sahipsiniz ve belki pek ürün ürün kullanarak bu semptomlardan kurtulmaya çalıştınız. Kim bilir belki de sizin için doğru çözüm budur.

 • Saç dökülmesi problemine iyi gelir
 • Kepek sorununa iyi gelir
 • Saçların beyazlamasını azaltır
 • Sivilce, sedef ve egzama tedavisinde kullanılır
 • Saç ve vücut temizliğinde etkilidir
 • Varisi azaltır

Gördüğünüz gibi bıttım sabunu saça ve yüze faydaları ile çok dikkat çekiyor. Neredeyse pek çok semptom üzerinde etkili. Cilt lekelerini azaltmak, bakterileri temizlemek ve saç dökülmesini önlemek gibi önemli etkileri de var.

Bıttım sabunu fiyatı 20 tl ile 60 tl arasında ve kalitesine göre değişiyor. Bu tür ürünleri yerel satıcıların sitelerinden almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bir kez çok bilinen bir kaç siteden kudret narı almıştım, daha sonra yerel bir satıcının sitesinden aldım ve gerçekten arada fark vardı.

bıttım sabunu saça yüze nasıl kullanılır

Bıttım sabunu kullananlar özellikle kepek, kuruluk, dökülme, pullanma gibi şikayetlerden neredeyse üçüncü yıkamada ciddi şekilde fayda gördüklerini söylüyorlar. Cilt için ise sivilce konusunda çok etkili. Her evde, özellikle ergenlik döneminde olan bireyler varsa, bulunması gereken bir şey.

Bıttım sabunu saça ve yüze nasıl kullanılır?

Daha önce kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir ve yıpranmış saçlar için nasıl bakım yapılır yazılarımda da bahsettiğim gibi saçı her gün yıkamamak gerekiyor. Saç nasıl hızlı uzar diye çözümler arıyorsanız, sorunun deri ile ilgili olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Temizlenmiş, bakterilerden arınmış, gözenekleri açılmış deri tıpkı sağlıklı bir toprak gibi saçın uzamasını sağlar. İşte bıttım sabunu saça ve yüze nasıl kullanılır dediğimizde haftada iki kez yıkayacağımız saça sadece bu sabunu kullanmamız gerekiyor.

Saç için, agresif olmayan hareketlerle deride köpürtme yapıp durulayın. Yüz için ise özellikle sivilcelerin üzerinde köpürtün. Siyah noktalar üzerinde de etkili göstermesini istiyorsanız haftada 2-3 kez kullanın.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, kullandığınız süre içinde cildinize veya saçınıza uyguladığınız diğer ürünlerin de organik ve temiz olmasına dikkat etmek. Yoksa etkisi azalıyor.

Zararları var mı? Bilinen hiçbir zararı veya yan etkisi yok. Herkesin bünyesi farklı olduğu için, öncesinde minik bir bölgede alerji testi yapabilirsiniz.

Saç dökülmesi beyazlar kepek kuruluk için

Ne kadar sürede işe yarar? Bir iki kez kullanıp hemen sonuç beklememekte fayda var. En az bir iki ay kullanın ve dediğim gibi yanında tercih ettiğiniz diğer ürünlerin de organik, kimyasal içeriklerden uzak olmasına özen gösterin.

Menengiç neye iyi gelir?

Geleneksel tıp alanında öksürük, egzama, astım, ishal, ülser ve artrit gibi semptomlar için çok uzun yıllardır kullanılıyor. Elbette ekmek yapımında, kurabiyelerde ve değişik mutfaklarda farklı şekilde tüketiliyor.

Menengiç neye iyi gelir dediğimizde liste oldukça uzun. Pek çok kültürde, çok uzun yıllardır değişik şekillerde hep yer almış. Yağı da kahvesi de var. Meyvenin her şeyinden yararlanmışlar.

 • Parazit, bakteri temizliğinde etkili
 • Kanser tedavisinde yardımcı
 • İltihabı azaltıyor
 • Doğal ağrı kesici etkisi var
 • Kanamayı durduruyor
 • Libidoyu yükseltiyor
 • Solunum sistemi hastalıklarında etkili
 • Diyabet, ishal, mide ağrıları, sarılık tedavisinde etkili
 • Gut hastalığı tedavisinde yardımcı

Nasıl kullanılır? Tohumları çiğ veya pişirerek kullanabilirsiniz. Yağı tohumdan çıkar. Yaprağı pişirerek ve sebze olarak, reçinesi sakız olarak, meyvesi ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Kahvesi ise meyvesinden çıkar ve bazı yörelerde çok meşhurdur.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir