Retinol Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Retinol nedir ne işe yarar faydaları

Retinol nedir? Cildi yeniden yapılandırmak, canlandırmak isteyenlerin yeni mucizesi. Ne işe yarar? Nasıl kullanılır detaylarıyla size anlatmak istiyorum.

Retinol yoğunlaştırılmış A vitaminidir, ki A vitaminin cilde faydaları arasında en önemli iki tanesi cildin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşmesini hızlandırmak.

Bunun yanı sıra harika bir nemlendirici, cildin en üst iki tabakası olan dermis ve epidermisin daha sağlıklı olmasını böylece yaşlanma, lekelenme sivilcelenme gibi sorunların önüne geçmesini sağlıyor.

Biliyorsunuz benim cildim kuru, güneş lekelerine sahip ve cansız yani mat. Bu yüzden dönüşümlü olarak her gün Qfect hyaluronic acid serumu ve A vitamini serumu kullanıyorum. Gerçekten çok işe yarıyor.

Ancak Hc Care beğendiğim bir Türk markası ve ara sıra ürünlerini kontrol eder denerim. Yeni çıkarttığı retinol serum dikkatimi çekti ve almaya karar verdim.

Biliyorsunuz ben sponsorsuz şekilde kullandığım ürünlerin yorumlarını iyi veya kötü olarak sizinle paylaşıyorum ki, o ürünü almadan önce tarafsız bir kullanıcı yorumu size fikir versin diye.

Retinol ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

3 aylık kullanımda dermisi inceltiyor böylece cilt daha pürüzsüz, eşit renkli ve sıkı oluyor. Hangi retinol serum daha iyi derseniz. Retinol 3 ayrı formda satılıyor. Aslında hepsi A vitamini versiyonları. Serum, esans ve krem şeklinde.

Retin-a ve retinol olarak ikiye ayrılıyor. Mesela institut esthederm intensive retinol cream güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşturmayan bir marka.

Retinal form olanlar yani 11 kat daha güçlü olan ve daha az tahriş edici etkiye sahip olanlar ise Medik8 crystal retinal 10 ve Obagi retivance.

Svr a ampoule lift yeni başlayanlar için iyi, 0.3 retinol içeriyor. Kapsül formülde. Cildi daha az tahriş ediyor. Yavaş bir emilimi var bu yüzden de kızarma yapmıyor.

Shiseido vital perfection ise lokal olarak kullanılabiliyor. Özellikle kırışıklıklar veya lekeler üzerinde etkili. Tüm yüz için ise yine Esthederm retinol veya Murad retinol youth renewal serum kullanabilirsiniz.

Ev yapımı bronzlaştırıcı güneş kremi

Retinol nasıl kullanılır?

Kuru, temiz cilde. Nemli ciltte çok daha hızlı emilir, onun için tahriş olabilir. Yıkayın, temizleyin ve sürüp, biraz bekleyip üstüne nemlendirici sürün. Eğer cildiniz kuruysa glikolik asit serum ile birlikte de kullanabilirsiniz.

İlk sürüşte alerjik reaksiyonın ortaya çıkması mümkün. Yani soyulabilir, kızarabilir, sivilce meydana gelebilir. Bunlar yoğun olursa kullanmayın ve doktora danışın.

Kaç yaşında kullanılmalı?

Kırışıklıklarınız, lekeleriniz, sivilceleriniz varsa herhangi bir yaş sınırı yok. Gençlerde de akne için doktor tarafından reçete edilebiliyor.

Ne zaman kullanılır?

Bu ürün güneşte etkisini kaybediyor, o yüzden akşam kullanılması gerek. Ki ben de geceleri kullanıyorum. Birazdan deneyimimi anlatacağım.

Ne zaman işe yarar?

En az 3-4 hafta kadar sonra. Hassas bir içerik olduğu için ilk önce haftada 1, eğer yan etki görmezseniz diğer hafta 2 kez, daha sonra gün aşırı ve son olarak her akşam kullanılması öneriliyor.

Cildimin canlı olması için ne yapmalıyım?

Sizin de cildiniz kuru, mat, cansız, lekeli ise tavsiye ederim. Ben retinolü henüz iki kere kullandım. Toniğin üstüne roller yeşim taşı ile uyguluyorum.

hc care retinol serum kullananlar

Benim kullandığım marka Hc care retinol. İlk temasta hafif yaktı gibi oldu ama hemen geçti, hissedilmedi bile. MUHTEŞEM kokusu var. Cilt dört beş dakika içinde emdi.

Cildim hemen yumuşacık bir hale geldi. Zaten hücrelere “daha çabuk bölünün ve yenilenin” mesajını veriyor.

Yaşla birlikte epidermis kalınlaştığı ve cilt daha solgun, kuru ve pürüzlü olduğu için böyle takviyeler kullanmak önemli.

Cildimin canlı olması için ne yapmalıyım diyorsanız bütçenize uygun bir retinol veya en azından bir A vitamini serumu kullanmanızı tavsiye ederim.

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir